Kar Satışları Devam Ederse Yükseliş Trendi Tehlikeye Girer

IMKB 100 endeksi, dünü % 1.66 dü şüşle, 60.162 puandan kapattı. Gün içerisinde en dü şük 60.012, en yüksek 61.587 puan ı gören endeks, önceki kapanışının 1.015 puan altına indi. Düşüşte İşlem hacminin 3 milyar TL’yi aşması dikkat çekti.

  
Türkiye’nin tersine, dün Avrupa piyasalar ında Yunanistan’da koalisyon ortaklarının yeni tasarruf plan ında anla şması haberi ve Avrupa Merkez Bankası’nın faiz karar ıyla risk i ştahının artt ığı görüldü. Avrupa borsalar ı dört günde ilk kez günü artıda tamamladı: Alman DAX % 0.6 yükseldi.
 

Dün ak şam Brüksel’de bir araya gelen Euro Bölgesi Maliye Bakanlar ı toplantısından, Yunanistan’ın 130 milyar euroluk kurtarma paketine onay çıkmadı. Yunanistan’ın hâlâ daha kurtarma paketini garantileyememiş olması, dün şartlar üzerinde anlaşma sağlayan Atina hükümeti üzerindeki baskıları artırıyor. Atina Hükümeti, eurodan çıkmak ile daha fazla kemer sıkma arasında zor bir seçimin eşiğinde bırakılıyor. Euro/dolar paritesi dün bir ara 1.3322 ye kadar yükselse de bu sabah 1.3250 civarından işlem görüyor.
 

Bugünün gündeminde önemli bir ekonomik veri bulunmazken, bu sabah ABD Futureları % 0.4 civarı ekside iken, Asjada Japonya % 0.6 kayıpla kapandı. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı başlaması bekleniyor.  

 

Gedik Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Prof. Dr. Taner Berksoy: Sanayi Üretimi, Fon Akışı, Büyüme

2011 yılının büyüme performansına ışık tutabilecek olan sanayi üretim verileri açıklandı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında sanayi üretiminin beklenen düzeyi aşarak...

Kapat