Kapital Menkul: Zirvede Dans…

Geçen hafta yurtiçi piyasalarda, olumluluğun devam ettiği ancak haftanın son gününde kar satışlarının ön plana çıktığı bir görünüm sahne aldı. IMKB100 endeksi hafta içinde en yüksek 69.795 seviyesini görerek 70.000 seviyesindeki kuvvetli direncine yaklaşırken, Cuma günü bu seviyeden gelen kar satışları ile kapanış 68.093 seviyesinden gerçekleşti. Genel anlamda, bu kapanış seviyesi ile IMKB tarafındaki olumluluk devam etmekte. Hatta bu olumluluğu bir seçim öncesi rallisi olarak ta adlandırmak mümkün görünüyor. Yurtdışı piyasalarda herhangi bir negatif durumun oluşmaması da, IMKB nin yukarı yönlü hareketini desteklemeye yetiyor diyebiliriz.
 

Cuma günü 70.000 direncine yaklaşılması ile ilk kar satışının geldiğini gördük. Endeks gördüğü en yüksek seviyeden yaklaşık 2.000 puanlık bir satışla haftayı tamamlamış oldu. Yeni haftaya başlarken kar satışlarının bir süre daha devam etmesi muhtemel görünüyor. Bu satışların karşılanabileceği destek seviyeleri olarak ilk etapta 67.300 – 67.500 bölgesi karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin de aşağı yönde geçilmesi durumunda ise 66.200 seviyesi IMKB100 endeksinde hedef konumuna gelebilir. Yaşanan bu sert ve hızlı yükseliş hareketinin başlangıç seviyesi olan 65.000 puanın altına gelinmesi ise, endekste tekrar satış tarafının ağır basacağı bir dönemin başladığının ilk sinyali olacaktır.

 
Endeksin yükseliş hareketini devam ettirebilmesi için ise 70.000 seviyesi kritik bir öneme sahip durumda. Şayet 70.000 seviyesi üzerindeki kapanışlar, IMKB100 endeksinin tüm zamanların zirvesi olan 71.700 seviyesini hedef konumuna getirecektir. Ancak böyle bir hareketin oluşması için yurtdışı piyasalarda da herhangi bir negatif durumun oluşmaması gerekiyor.

 
Yukarıda sözünü ettiğimiz gibi piyasadaki görüntü şuan için olumluluğunu korurken, son hafta artan işlem hacmi ve Cuma günkü kar satışlarındaki işlem miktarının 1milyar lot seviyesine yaklaşmış olması da dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

IMKB tarafındaki bu olumluluğun Dolar TL kuru tarafındaki yansımaları ise hayli dikkat çekici bir hal almış durumda.

 
Geçen haftaki yorumlarımızdaki sıkça söz ettiğimiz 1.53 – 1.55 bandı, geçen hafta başında 1.53 desteğinin kırılması ile aşağı yönde geçilmiş oldu. Ve bu seviye kırıldıktan sonra da aşağı yönlü gevşeme hız kazanarak son 4 ayın en düşük seviyesi olan 1.50 seviyesine ulaşıldı. Aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere 1.50 ve sonrasında 1.4750 seviyeleri önümüzdeki dönemde destek olarak takip edilecek seviyeler.
 

Seçime kadar olan süreçte yukarı yönlü tepkiler ile beraber 1.47 seviyelerinin görülmesi Dolar TL cephesinde şaşırtıcı olmacaktır. Ancak 1.4750 seviyesinin, gerek Kasım – Şubat yükselişinin %61.8 fibonacci düzeltme seviyesi olması, gerek geçmiş dönemlerde bir geçiş noktası olmasından dolayı kırılmasının zor olduğunu belirtelim.Dolar’daki bu değer kaybı sadece TL’ye karşı gerçekleşmiyor. EurUsd paritesindeki harekete baktığımız zaman; Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranının 25 baz puan arttırarak %6.25 seviyesine çıkarması ile EurUsd paritesi 1.4250 direnç seviyesini geçerek 1.45 – 1.50 bandına oturmuş oldu. Avrupa tarafında önümüzdeki dönemde kendisini daha da fazla hissetirebilecek enflasyonist baskılara ilişkin tedbirler alınmaya başlanırken, henüz ABD cephesinden bu yönde bir adım gelmemesi ve niceliksel genişleme 2 ile ( QE2) ile piyasalara dolar pompalayan Fed’in doları zayıf tutma isteği, dolardaki değer kaybını bir süre daha devam ettirecekmiş gibi duruyor. 1.45 seviyesinin paritede geçilmesi durumunda hedefler 1.47 ve sonrasında 1.50 olarak karşımıza çıkıyor.
 

Son olarak Wall Street endekslerinde geçen haftaki hareketlere değinecek olur isek, gerek Dow Jones gerek S&P endeksinde yatay ve sıkışık bir haftanın geride kaldığını söyleyebiliriz. Dow Jones ta 12.450 seviyesi, S&P de ise 1.340 seviyesinden yer yer satışların geldiğini görsekte henüz bu satışların kuvvetli olduğunu söylemek için erken. Satış baskısının artması için Dow Jones için 12.250, S&P için ise 1.320 seviyesinin altında kapanışlar görmemiz gerekiyor. Her iki endeks içinde dikkat çekici nokta ise, sözünü ettiğimiz seviyelerin altında kapanışların oluşması durumunda teknik indikatörlerin her iki endekste de bir zirve uyumsuzluğu görüntüsüne girecek olması. Şayet böyle bir durum oluşur ise Dow Jones ta 12.000, S&P de 1.300 tekrar hedef konumuna gelecektir.

Görkem KAHVECİ

Kapital Menkul

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC, Erdemir İçin Endeksin Üzerinde Getiri Önerisini Korudu.

Yükselen ürün fiyatları ve güçlü talep ile artan operasyonel gelirler ve maliyet artışlarının henüz önemli ölçüde yansımamış olması nedeniyle 1Ç...

Kapat