Kapital Menkul: Tamam mı Devam mı?

Geçen hafta piyasalarda oldukça sert hareketler yaşandı. Yurt dışı borsalara haftanın başında gelen satışlarla IMKB endeksleri iyi performans sergileyemedi. Ancak TCMB faiz kararı ve munzam karşılıkları haberleri sonrasında gün içinde oldukça ciddi bir yükseliş sergileyen borsalar daha sonrasında yurt dışı endekslerdeki satışlar ve panik etkisiyle sert düştü. Bu satışların ardından önceki hafta boyu kötü bir performans sergileyen endeks haftayı 75,748 seviyesinden kapadı. TCMB faiz kararı sonrasında endeks 79,336’ya kadar yükselmişti. Bu hafta 75,000 seviyesinin kırılması durumunda endeksin 70,000-72,000 aralığına kadar geveşemesi muhtemeldir. Endekste 76,000 seviyesinin kırılması piyasa için olumsuz kabul edilmelidir. Bu seviye yukarı doğru hızlıca kırılmadığı sürece piyasalarda yükselişlerin kısıtlı olması olasıdır. Aşağıda grafikte görüldüğü gibi 76,600 civarı yükselişin bir miktar daha devam etmesi için önemli olacaktır. Bununla birlikte 80,300 seviyesi geçilmediği sürece kalıcı yükselişler görülmesini zor görmekteyiz. Cuma günü piyasalardaki düşüşün en büyük etkenlerinden biri JP Morgan’ın Türk piyasalarını ağırlığını azaltması oldu. Bu haberin gelmesi ile birlikte IMKB-30’da bazı bankaların yüzde 5 civarında düştüğünü belirtmek isterim. Bu haber sonrasında seans sonu hariç IMKB endekslerinin önemli miktarlarda tepki yapamadığını söyleyebiliriz.

 

Yurt dışı piyasalarda ise Yunanistan’ın borç ödemesinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin kaygılar piyasaları hafta başında olumsuz etkiledi. Bununla beraber ABD tarafında verilerin son birkaç haftada beklenenden olumsuz gelmişti. Ancak haftanın son 2 gününde ciddi bir yükseliş sergileyen gelişmiş ülke borsalarında bu hareketin devam edip etmeyeceği dikkatle takip edilmelidir. Pazartesi günü ABD borsalarının kapalı olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu yüzden borsalarda hacimsiz hareketler gözlemlenebilir.
 

DolarTL kurlarında geçen hafta beklediğimiz gibi 1,6000 seviyesi kırıldı ve 1,6100’in üzerine doğru bir hareket yaşandı. Haftanın sonuna doğru borsaların ve Euro/Usd paritesinin yükselmesine rağmen 1,6000’ın altında kalıcı hareketler gözlemleyemedik. Bu hafta kurlar ve tahvil fiyatlarına dikkat etmek gerekmektedir. Kalıcı bir olumluluk borsaların da yükselmesine sebep olabilir.
 

Bu hafta yurt dışında ve özellikle ABD tarafında önemli veriler açıklanacak. Çarşamba ve Cuma günü açıklanacak olan işsizlik dataları piyasalarda dikkat edilmesi gereken dataların başında gelmektedir. Bunun dışında yine ABD tarafında deklare edilecek olan ISM endeksine de dikkat etmek gerekmektedir. İyi haftalar, iyi çalışmalar dileriz.  

Kapital Menkul

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
30 Mayıs Forex Piyasası Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Avrupalı liderler, Yunanistan ekonomisini kurtarmak için yeni bir plan üzerinde çalışıyor. Euro Bölgesi liderleri, böylece Yunan ekonomisine bir...

Kapat