Kapital Menkul: S&P Haberi Niyet Okumak Açısından Önemli

Euro Bölgesi’nde sorunların çözümüne dair umutlar devam ediyor. Özellikle İtalya’ya mali yardım yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Hafta sonunda çıkan IMF İtalya’ya düşük faizli 600 milyar dolar kredi verecek haberi yalanlanırken, AB’nin EFSF ve Avrupa Merkez Bankası üzerinden İtalya’ya 300 milyar dolar kredi verebileceği konuşuluyor. Buna ilave olarak IMF’nin de 100 milyar dolar ek kaynak sağlayacağı konuşulanlar arasında. Özetle piyasalar İtalya’ya yardımın kesin olacağına oynuyor. Dün İtalya’nın gerçekleştirdiği tahvil ihalesinde faizlerin tarihi yüksek seviyelere çıkmasına karşın piyasaların güçlü durmasında çözüme yakın olduğu beklentisi vardı.

  
AB tarafındaki bu gelişmeleri en azından 9 Aralık’taki AB Liderler Zirvesi’ne kadar devam edeceğini tahmin etmek zor değil. Merkel, Sarkozy ve Monti’den çatlak bir ses çıkmaması piyasaların bu beklentiyi almaya devam etmesini sağlayacaktır. Bizim beklentimiz bu süreçte negatif haberlerin büyük oranda görmezden gelinmeye çalışılacağı ya da etkisinin sınırlı olacağı yönünde. Dün ABD endeksleri kapandıktan sonra S&P ABD ve Avrupa’da toplam 37 bankanın notunu indirdi. Bu haber bizim yukarıdaki tezimizin doğruluğunun test edilmesi açısından önemli bir sınav olacak. Eğer piyasalar bugün bu habere rağmen tepki vermeyi başarabilirse, 9 Aralık’taki Liderler Zirvesi’ne kadar düşüşlerin alım fırsatı yaratacağı tezimiz güçlenecektir.
 

İMKB 30’a gelince 61,900 ilk önemli destek ve altında 61,000 en kritik seviye. Çok marjinal gelişmeler yaşanmadığı sürece endeksin bu seviye üzerinde tutunmaya çalışacağını düşünüyoruz. yukarı hareketin devamında ise 63,800 ve üzerinde 65,500 hedef seviyeler olarak gördüğümüz yerler.  

Üzeyir DOĞAN

Kapital Menkul

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Banka İsi..

Avrupa Birligi maliye bakanlari zirvesine iliskin olumlu beklentiler risk algilamalarini olumlu etkilerken, global piyasalarda dun yasanan yukselis egiliminin arkasindaki temel...

Kapat