Kapital Menkul: Sert Düşüş ve Sonrası Tahminler

Dün IMKB endekslerinde yüzde 2’den fazla düşüş yaşandı. Gün boyu yurt dışı piyasaların olumlu olmasına rağmen olumsuz seyretti. Öğleden sonra Moody’s’in Türkiye bankalarının  görünümlerini arttırmasından sonra kısmen yükselen IMKB bu alışın ardından ciddi bir satış yiyerek günü dip seviyelerine çok yakın 75,498’den kapadı. Şu anda IMKB-30 endeksinin görünümünün grafiksel anlamda bozulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle Garanti Bankası hissesinde hacime bakıldığında da ciddi bir yükseliş olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu hacim genelde birkaç haftalık yönü tayin etmede kullanılan bir göstergedir. Dolayısıyla iki gün içerisinde ciddi bir yükseliş yaşanması endeksin 70,000-72,000 aralığına gevşeme olasılığının olduğunu gözlemlemekteyiz.
 

Yurt dışı endekslere de kısaca göz atarsak dün beklenenden iyi gelen ABD perakende satış verilerinin piyasaları olumlu etkilediğini gözlemlemekteyiz. Ancak bugün yurtdışı ncak bugün yurtdışı Yunanistan’a verilecek olan borç paketinin hazır olmadığı endişesiyle bir miktar gevşedi. Daha evvel de belirttiğimiz gibi bu hafta Euro/Usd paritesine bakmak durumu anlamamıza faydalı olacaktır. Aşağı yönlü hareketler piyasa beklentilerinin olumsuz olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir.
 

İyi çalışmalar.

Kapital Menkul

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunan İnşaat Şirketleri Karşı Kıyıya Yöneldi

Ekonomik kriz nedeniyle ülkeleri Yunanistan’da istediğini  bulamayan Yunan inşaat şirketleri, İzmir’de artan nitelikli  gayrimenkul ihtiyacı ile birlikte karşı kıyıya yöneldi....

Kapat