Kapital Menkul: Seçim Sonrası Ekonomi

Geçen hafta yurt dışı piyasalarda olumsuz hava devam ederken, yurt içinde oyuncuların seçim öncesinde risk almak istemeyip önemli miktarlarda pozisyon kapadığını gözlemledik. Bu hafta yurt dışı piyasalarda düşüşün devamı IMKB-30 endeksini bir miktar etkileyebilir. Ancak bunun haricinde seçim sonuçlarının piyasaları tatmin etmesi gereken sonuçlar olduğu kanaatindeyiz. Bununla beraber TSİ 10:00’da deklare edilen Türkiye cari dengesinin piyasa açısından ilk etapta olumlu algılandığını söylemekte yarar görüyoruz.
 

IMKB-30’a ve yaşanan gelişmeleri bir miktar daha detaylandırmak gerekmektedir. Yurt dışı yatırımcılar tarafından korkulan senaryolardan bir tanesi AKP’nin meclisteki sandalye sayısının 330 üzerinde olması idi. Bilindiği gibi bu sayıya ulaşılsa idi AKP tek başına anayasa değişikliğini referanduma götürme yetkisine sahip olacaktı. Ancak bu sayıya ulaşılamaması politik riskin azaldığına işaret etmekte çünkü bu gelişmeler ışığında diğer partilerle birlikte anayasa değişikliği yapılması gündemde olacaktır. Bununla beraber piyasaların bu ara en fazla takip ettiği iki ekonomik gelişme cari denge ve arttırılması gündemde olan bazı vergiler ve karşılıklar. Ekonomik politikanın kısa sürede netleşmesi ve uygulanacak politikaların belirlenmesi piyasaların yönünün tayin edilmesinde önemli rol oynayacak gelişmelerden biri olarak görülmektedir. Teknik olarak IMKB-30 grafiğini incelersek yatay ve geniş bir bantta seyrettiğini gözlemleyebiliriz. 78,500-600 seviyesi üzerinde kapanışlar olması piyasanın 80,000-80,300 aralığına hareketlenmesine sebep olacaktır. Ancak 77,300-500 aralığının aşağı yönde kırılması ise borsa dinamiklerini bozabilir. Bu hareketlerin dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Bant hareketlerinin devam etmesi durumunda ise pozisyonlarda fazla değişiklik önermiyoruz.

 
DolarTL kurlarının seçim sonrasında Eur/Usd paritesindeki yukarı harekete de bağlı olarak 1,5670-1,5700 seviyelerine gevşediğini gözlemliyoruz. Bu seviyelerin aşağı yönlü kırılması durumunda kurda sırasıyla 1,5500 ve 1,5300’ gevşemesi olası gözükmektedir.

 

Yurt dışı borsalarda ise yaşanan yükselişin düzeltmesi devam etmektedir. Ancak 11,750 seviyesinin altına sarkmalarda DOW Jones endeksinin teknik anlamda görünümünün zayıflayacağını düşünmekteyiz. Bununla beraber Yunanistan ile ilgili haberlere dikkatli takip etmek gerekmektedir. Çarşamba sonrasında deklare edilecek olan ABD perakende satış ve sanayi üretim verilerinin de piyasaları etkilemesi olasıdır. İyi çalışmalar, iyi haftalar.

Kapital Menkul

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Lagarde, IMF Yarışında Konumunu Güçlendiriyor

Uluslararası Para Fonu (IMF)   Başkanlığı’na aday olan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Endonezya’nın desteğini alarak...

Kapat