Kapital Menkul: Düzeltmeler Yanıltmasın, Genel Trend Olumlu

Dün piyasalarda tarihi günlerden biri oldu. Günün ilk saatlerinde S&P 37 Avrupa ve ABD bankasının notunu düşürdü. Sabah saatlerinde Moddy’s Türkiye’nin notunu artırabilir dedikoduları çıktı. Avrupa krizinin vurmaya başladığı Çin, zorunlu karşılıklarda 50 baz puan indirim yaparak likidite musluğunu açabileceğinin ilk sinyalini verdi. Piyasalara büyük bomba gün ortasında düştü. FED ve ECB öncülüğünde 6 büyük merkez bankası dolar swaplarında farkı 50 baz puan indirdi. Böylece dolar likiditesinde büyük bir rahatlama sağlandı. Fakat bu hareketin Avrupa’da çok zor durumda olan bir bankayı batmaktan kurtarma amacıyla yapıldığı konuşuluyor. Eğer bu söylenti ağırlık kazanmaya başlarsa yapılan bu müdahalenin etkisi kısa süreli olur. Avrupa’da bankaların asıl sorunu likidite değil, ellerindeki varlıkların hızla değer kaybediyor olması, bilançolarının hızla bozularak karlılık üretememesi. Likidite sağlanması kısa süreli çözüm üretebilir fakat piyasaların istikrara kavuşabilmesi için Euro bölgesi ülkelerinin acil kapsamlı bir çözüm paketi üretmesi şart. Piyasalar son dönemde zaten bu beklentiyi alma eğilimindeydi. Arada gelen olumsuz haberler göz ardı edilme eğiliminde. Olumlu haberler ise genel beklentiyi destekleyecek piyangolar oluyor.
  

Dünkü yorumumuzda piyasaların S&P’nin 37 bankanın notunun düşürülmesi haberini atlatmasının 9 Aralık öncesi çok marjinal gelişmeler yaşanmazsa pozitif senaryonun fiyatlanma eğilimi senaryosunu güçlendireceğini dile getirmiştik. Artık bu senaryoya daha fazla ağırlık vermek gerekeceği kanaatindeyiz. Bu nedenle de 9 Aralık öncesi liderlerden çözüm beklentilerini bitirecek bir açıklama gelmediği sürece düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
  

İMKB 30’a gelince, bugün yatay açılışın ardından dünkü coşkunun bir miktar düzeltmesi yaşanabilir. Fakat bu düzeltmelerin short pozisyon için kullanılması hala çok riskli. Bu nedenle zaman zaman direnç bölgelerinden kar alımı yapılarak yeni long (alım) pozisyonlar için, dirençlerin geçilmesi ya da düzeltmelerin takip edilmesi gerekecektir. Bugün spot İMKB 30’da 66,000 civarı izleyeceğimiz ilk direnç olacak. Bu seviye üzerine hacimli bir hareket gerçekleşecek olursa 67,800 hedefli yeni bir yükseliş gerçekleşebilir.  

Üzeyir DOĞAN

Kapital Menkul

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Moody’s’ten Türkiye’ye güvenoyu

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin pozitif görünümünün güçlü ekonomiyi yansıttığını kaydetti

Kapat