Kapasite kullanım oranı azaldı

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, şubat ayında geçen yılın aynı ayına 0,1, ocak ayına göre ise 1,8 puan azalarak yüzde 72,9 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve şubat ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 2 bin 620 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı.

PİYASALARDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Buna göre, geçen yıl şubat ayında yüzde 73 olan kapasite kullanım oranı, 2012 şubat ayında yüzde 72,9 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı ocak ayında ise yüzde 74,7 düzeyindeydi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarında, şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre, gıda ve içeceklerde, dayanıklı tüketim mallarında, tüketim mallarında ve dayanıksız tüketim mallarında artış, ara mallarında ve yatırım mallarında düşüş gözlendi.

Merkez Bankası tarafından 2012 şubat ayına ilişkin yayımlanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı“ verilerine göre, geçen yılın şubat ayına kıyasla dayanıklı tüketim mallarında kapasite kullanımı 2,2 puanlık artışla yüzde 74,8, dayanıksız tüketim mallarında 1,2 puan artışla yüzde 71,3, tüketim mallarında 1,4 puan artışla 71,9, gıda ve içeceklerde 2,8 puan artışla yüzde 69 oldu. Kapasite kullanımı ara mallarında 0,7 puan azalışla yüzde 76`ya, yatırım mallarında ise 0,5 düşüşle yüzde 69,8`e geriledi.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 1 puan azalarak yüzde 75,8 seviyesinde gerçekleşti.

Sektörlere göre kapasite kullanım oranları

İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 82,8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı sektöründe gerçekleşti. Bunu, yüzde 79,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı sektörü, yüzde 76,7 ile ana metal sanayi ve makine ve ekipmanlarının kurulumu ve onarımı izledi.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanlarında başında ise yüzde 58 ile içeceklerin imalatı sektörü geldi. Kapasite kullanım oranı diğer imalatlarda yüzde 59,6, tütün ürünleri imalatında ise yüzde 63,1 olarak hesaplandı.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
İsviçre Frangı

Toparlanma belirtileri Frank 6 aydır TL karşısında değer kaybederken dönüşe yaklaşmış olabilir mi? Sıkça izlediğimiz altı aylık ortalamadan aşırı negatif...

Kapat