Kafkaslar ve Orta Asya Kaygı Veriyor

ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council çatısı altında faaliyet gösteren Dinu Patriciu Eurasia Center’ın Direktörü ABD eski Türkiye ve Azerbaycan Büyükelçisi Ross Wilson, Kafkaslar ve Orta Asya’nın geleceği ile ilgili ciddi kaygıları olduğunu dile getirdi. Wilson, Türkiye’nin başarısının bu ülkelere ulaşmanın bir anahtarı olacağını düşündüklerini açıkladı.Atlantic Council tarafından 16-18 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek ‘Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu’na ilişkin bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın toplantısında Wilson, şu değerlendirmeleni yaptı:

 
Kuzey Kafkaslar’ı özellikle elimize aldığımızda dünyada daha problemli ve daha vahşi bir yeri düşünemiyorum. Biz bu bölgedeki sorunları ekonomik ilişkileri geliştirerek by-pass etmek istiyoruz.

 
Türkiye’nin başarısı

 
Bu bölge ülkelerinin, dünyanın en ciddi siyasi ve savunma alanındaki problemlerinden bir tanesi olma potansiyeli taşıdığını görebilirsiniz. Biz bu sorunların üzerine gitmek istiyoruz ve bu sebeple buradayız. Türkiye’de olma sebebimiz de Türkiye’nin başarısının bu ülkelere de ulaşmanın bir anahtarı olacağını düşünmemiz.

 
Bölgenin hem kaynak hem de insan beyni olarak başarıya ulaşmak için ciddi potansiyeli var, ancak son 30 senede Afganistan’da yaşanan olayların hem o ülke halkına hem de dünyaya yaşattıklarını biliyoruz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 29 Eylül 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Borç krizine çözüm olarak öne sürülen Avrupa Finansal İstikrar Fonu EFSF'nin güçlendirilmesine ilişkin kritik oylama bugün Almanya Parlamentosu’nda...

Kapat