Kaddafi’nin bankasını iade ettik

TMSF, yönetimine el koyduğu Arap Türk Bankası’nı, Libya’ya iade etti. Bankanın genel müdürlük koltuğuna Libyalı Abuhallala otururken yönetim ise 15 Mart’ta değişecek.

Türkiye, 42 yıllık Muammer Kaddafi rejiminin ardından Libya Başbakanı seçilen Abdurrahim El Kib’in ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye yapmasına, ‘banka iade jesti’ ile karşılık verdi.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ziyaretin ardından BDDK, 9 ay önce Birleşmiş Milletler (BM) kararları doğrultusunda el konulan Arap Türk Bankası A.Ş.’nin Libyalılar’a iade edilmesini kararlaştırdı. BDDK, banka yönetiminin iade edilmesine ilişkin aldığı kararı, TMSF’ye bildirdi. TMSF de, bankanın yönetiminde değişiklik için düğmeye bastı.

Bu çerçevede, ilk değişiklik bankanın genel müdürlüğünde yaşandı. Bankaya el konulmasının ardından Arap Türk Bankası A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü’nü üstlenen Osman Arslan, koltuğunu Libyalı Sadek K.S. Abuhallala’ya devretti. Devir işlemi, 5 Mart tarihinde gerçekleşti.

48 milyon kârla teslim ediliyor

Bankanın yönetim kurulu üyeleri ise 15 Mart’ta yapılacak bankanın genel kurulunda değişecek. Bankanın yönetiminde halen, yönetim kurulu başkanı olarak Atilla Çetiner, yönetim kurulu üyeleri olarak da Yusuf Dağcan, Oğuz Kayhan, Hansu Uçar, Ömer Muzaffer Baktır, İsmail Güler, Hikmet Aydın Simit, Hasan Kimya Bolat ve Feyzi Çutur görev yapıyor. Söz konusu Türk üyeler koltuklarını, Libya hükümetinin belirlediği isimlere bırakacaklar.

BDDK’nın, banka yönetiminin iade edilmesine yönelik karar aldığı Arap Türk Bankası A.Ş.’ye, BM kararları doğrultusunda 2011 yılının Temmuz ayında el konulmuştu. Buna göre, banka yaklaşık 9 ay sonra Libya’ya iade edilmiş olacak.

BM kararları doğrultusunda, Libya’nın mal varlıklarına el koyan diğer ülkelerde ise henüz bir iade işlemi gerçekleşmedi. Bu nedenle Türkiye, bankayı ve mal varlıklarını iade ederek, ABD ve AB’ye örnek olmuş olacak. Bu arada, Türk yönetimi Libyalı bankacılara, bankayı 48 milyon liralık kârla teslim ettiler. Bankanın 2010 yılında 23.3 milyon lira olan kânr, 2011 yılında 47.8 milyon liraya çıktı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TAV için kıran kırana rekabet

TAV`ın hisse satışında sona gelindi. CEO Sani Şener, Fransızlar`ın öne çıktığı satışta başka ülkelerden de birçok talip olduğunu söylediTürkiye`de ve...

Kapat