Kabus şimdilik geçti!

Yunanistan`ın kurtarma paketi onaylandı; ancak anlaşma rahatlama ile birlikte endişeleri de beraberinde getirdi

Yatırımcıların Yunanistan`ın 3 yıl içinde ikinci kurtarma paketinin şartlarını ihlal edeceğini söylemesiyle, Yunanistan`ın kurtarma paketinin üzerine gölge düştü. Onayı veren Avrupa, hâlâ daha temerrüt riskini önlemeye çalışıyor.

7 aydır devam eden görüşmeler dün sabaha karşı Brüksel`de sonuçlanmış ve Yunanistan`ın Mart`ta iflas etmesini önlemek için ihtiyacı olan 130 milyar euro değerinde ikinci kurtarma paketine onay çıkmıştı. Ancak bu rahatlama, Yunanistan`ın 2020 itibariyle borç/GSYH oranını yüzde 160`dan yüzde 120.5`ine çekilmesini hedefleyen kemer sıkma ve reform programlarını imzalamasının ardından yalnızca bir soluklanmadan ibaret olabilir.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Yatırımcılar ve merkez bankaları ülkenin borç yükünü azaltmak için devreye girse de, Citigroup Inc.`ten Commerzbank AG`ye kadar birçok dev bankanın ekonomisti Yunanistan`ın resesyonun 5. yılında yine başarısız olabileceğini düşünüyor. Avrupalı liderler bölgenin geri kalanını da kurtarmaya çalışırken, Yunanistan`ın yıl sonu gelmeden yeniden finansal ihtiyaçlarının çıkması ya da kurtarma paketinin geri çekilmesi her şeyi daha da karmaşık bir hâle getirebilir.

Kurtarma bandajının takıldığını, ancak bunun çok da işe yaramayacağını savunan Londra`daki Cheviot Asset Management`ın ortaklarından David Miller, Euro Bölgesi`nin Yunanistan`ın vaatlerini yerine getireceğinden emin olmak için elinden gelen her şeyi yaptığını, ancak borçların azaltılması konusunda ajandanın gerisinde kalınması riskinin oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi`nde 2 senedir devam eden borç krizinin defalarca yanlış umutlara kapılması, bu sefer endişeleri canlı tutuyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Likidite Akışı Merkezi De Değiştirdi

ECB’nin likidite operasyonları , FED’nin faizleri 2014 sonuna kadar düşük tutacağını açıklaması, BoE ve BoJ’un alım programlarını artırması, RBI ve...

Kapat