Kabına Sığmayan Sektör Türkiye’yi Katladı!

BTK Başkanı Tayfun Acarer: Bilişim sektörü Türkiye’nin büyüme hızının çok üzerinde bir hızla büyüyor.

 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, bilişim sektörünün, Türkiye’nin büyüme hızının çok üzerinde bir gelişim gösterdiğini söyledi.
 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Gediz Üniversitesi arasında, bilişim ve iletişim sistemleri üzerine ortak araştırma geliştirme projeleri ile bilimsel araştırmalar yapılması yönünde işbirliği protokolü imzalandı.

 
BTK Başkanı Acarer, Gediz Üniversitesi Seyrek Yerleşkesinde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, bilgi teknolojileri ve bilişimin, çağın en önemli sektörü konumunda olduğunu ifade etti.

 
Bilişim sektörünün, çok ciddi bir istihdam yaratmasının yanında, Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın sözleriyle ”Lokomotif bir sektör olmasının ötesinde atık bir yaşam tarzı” olduğuna işaret eden Acarer, sektörün çok hızlı bir gelişim gösterdiğini kaydetti.
 

Acarer, bilişim sektörünün, Türkiye’de en hızlı büyüyen sektörlerin başında yer aldığını ifade ederek, ”Bilişim sektörü, Türkiye’nin büyüme hızının çok üzerinde bir hızla büyüyor. Mesela geçtiğimiz çeyreklerde Türkiye yüzde 9′luk bir büyümeyi yakalamıştı. Çağrı merkezlerindeki büyüme ise geçtiğimiz yıl yüzde 19 idi, bu yıl yüzde 22-23′ü bulacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

 
Gediz Üniversitesi ile imzalanan protokole de değinen Acarer, 12 üniversite ile daha bu protokolden imzaladıklarını ve çok güzel sonuçlar aldıklarını dile getirdi.

 
Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik de Türkiye’de BTK tarafından tercih edilen 13 üniversiteden biri olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

 
Üniversite olarak hedeflerinin çok büyük olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çevik, sadece eğitim ve öğretimde değil, bilimsel araştırmalarda da dünyada saygın bir yer edinmek istediklerini anlattı.
 

FIRSATLAR VE TEHDİTLER

 
Protokolün taraflar tarafından imzalanmasının ardından ”Fırsatlar ve Tehditler” konulu panel gerçekleştirildi.
 

BTK İkinci Başkanı Ayhan Beydoğan, panelde yaptığı sunumda, internetin birçok faydasının yanında bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğini, ancak tehditler nedeniyle internetten vazgeçilemeyeceğini söyledi.
 

BTK Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanı Osman Nihat Şen de çocuklara interneti yasaklamanın çözüm olmadığını, bu konuda özellikle ebeveynler başta olmak üzere bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğini kaydetti.

 

Güvenli internet konusunda bilgi veren Şen, ”Güvenli internet bir filtreleme değil, bir alternatif internet hizmetidir ve bir tüketici hakkıdır” dedi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
WSJ: Euro Direnç Kaybediyor

TSI 07:00’da Asya’da Euro/dolar 1.2943’de tutunmaya çalışıyor. Bloomberg’e göre, eğer Euro/dolar bu seveyede kapanırsa, Euro 2001 yılından bu yana ilk...

Kapat