JPY İle Konut Kredisi Alan Mağdurlara

Bir kaç gün önce hem sitemize hem de bireysel e-mailime gelen ekteki yakınma çok canımı yaktığı için, bir kaç gün cevap veremedim.  Ayrıca açıkçası yabancı para biriminde konut kredisi vermenin yasalara aykırı olduğunu saunıyordum.  Sizinle e-maili paylaşayım:

“Atilla bey, JPY denilen güvenli para biriminin daha nereye kadar prim yapacağı konusunda yorumlarınızı alabilir miyiz?

1995’li yıllardan beri yazılarınızı takip ediyorum. İlk defa uyarılarınıza kulak asmayıp, 2008 krizi öncesi ev aldık.İşin kötü tarafı JPY denilen hayatımda hiç görmediğim bir para birimiyle borçlandık. Bir çok kişide CHF ile borçlanmış. Resmi rakam değil ama; 230.000 civarında kendilerini “DÖVİZZEDE” diye tanımlayan bir kitle var.

Siyasilere fax, mail yoluyla sesimizi duyuramadık. Hatta katıldığınız bir çok TV programına attığım maillerdeki sorular size yöneltilmedi.

6098 sayılı Yeni Türk Borçlar Yasası 4 Şubat 2011 de Resmi gazetede yayımlandı fakat; yürürlük tarihi 1 Temmuz 2012  olduğu için (tabii bu tarihten sonrada yargı süreci başlatmanız lazım) şu an işimize yaramıyor ve JPY, CHF’nin aşırı derecede yükselmesi bizleri ödemeler konusunda zorlamaya başladı.

Sizden Ricam Şu: Döviz borçlularının sorunlarını gündeme getirmede bize yardımcı olmanız. Bu konuyu gündemde tutmanız  Bankaları kızdırabilir belki ama bir çok insanın kabusa dönen hayatının normale dönmesine yardımcı olabilirsiniz. Her ne kadar maddi anlamda kazancınız olmasada. Dövizle borçlananlara hükümet bütün çağrılarımıza rağmen yeniden yapılandırma yapmaları konusunda bir kolaylık sağlamadı (Yanlış anlaşılmasın AF falan istemiyoruz)

Bu konuda dedikoduların yapıldığı bir çok ekonomistten ve ekonomi sitelerinden alıp, paylaştığımız bir sitemiz var (http://dovizzedeler.com/ ) fakat bu site ağlama duvarına döndü. JPY ve CHF deki hızlı yükseliş insanları umutsuzluğa, karamsarlığa sürüklemekte.

6098 sayılı yasa tasarısı görüşülürken son dakika bankaların golünün ağları bulmasında emeği geçen tüm parti ve grup başkanvekillerine teşekkür etmek istiyorum!! Bizleri ne kadar düşündükleri ortada!!

Ne kadar halkın yararına yasa çıkardıkları ortada.Yasanın yürürlük tarihini uzatarak “bankalara, sermayeye olan” borçlarını mı ödemek istediler acaba? Yoksa; her zaman olduğu gibi “yasalar güçsüzleri kontrol etmek için mi var”

Saygılarımla.”

Yazanın ismi bende mahfuzdur.

Herşeydene önce bir hikayenin iki tarafını da dinlemeden yorum yapmak adil ve etik olmaz. Ama eğer bu okurumun dediği doğruysa, ortada vahim bir durum var.  Maalesef bizim site olarak gücümüz belli.  Günde en fazla 8 bin girişle siyasi sisteme ne kadar baskı yapabiliriz ki? Bence SABAH, Hürriyet gibi çok trajlı yazılı basın kurluşlarının okur köşelerine de bu şikayetinizi yollayın.

Bu okurumuza, ve diğer aynı durumda olanlara bir kaç naçizne tavsiyem olabilir sadece:

Eğer gerçekten siz JPY (Japon Yeni) ve CHF (İsviçre Frangı) para birimlerinin ne olduğunu bilmiyorsanız, size bu para birimlerinde konut kredisi veren banka görevlisinin utanması lazım.  Etik değil. Bu kişilere karşı önce bankaları nezdinde, ardından da BDDK’da yasal girişim başlatmanız lazım.

Konuyu derhal Tüketici Hakları Dernekleri’nin dikkatine getirin, onların kısıtlı da olsa böyle toplumsal mağduriyet  konularında hem basın kampanyası, hem de hukuki mücadele edecek gücü ve kadrasu var.

Derhal birleşin, örgütlenin ve avukat tutun.  Bireysel olarak hiç bir şey yapamazsınız, ama sayınız bahsettiğiniz miktardaysa, siyasi sistem tepki gösterir.

Ve..yalnız size değil herkees öğüt:  EĞER geliriniz TL ise ASLA ve HİÇ BİR NEDENDEN DOLAYI başka para birimlerinde kredi kullanmayın.

Size geçmiş olsun dilerim, keşke elimden daha fazla bir şey gelseydi.

Çok derin üzüntülerimle

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Soros: “Finansal sistem tehlikede… Ekonomik bir yıkımın eşiğindeyiz.”

Geçen haftalık %2,4 lük düşüşünden sonra altın, bugün dalgalı seyretti ve günü 1,498 dolar/ons’tan kapattı. Altın için kısa vadede trend...

Kapat