Japonya Faizi Sabit Tuttu

Japonya Merkez Bankası (BoJ), yüzde 0-yüzde 0,1 aralığındaki gösterge faiz oranını değiştirmedi.

 
BoJ’nin dokuz üyeli Para Politikası Kurulu iki gün süren toplantıda gösterge faiz oranını yüzde 0-yüzde 0,1 aralığında tutmaya karar verdi.
 

Merkez Bankası yaptığı açıklamada, ekonominin ”adım adım toparlandığını” ve Japonya’da 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunamiden sonra ortaya çıkan parça tedariki sorununun ekseriyetle çözüldüğünü bildirdi.
 

BoJ, fiyatlar istikrara kavuşuncaya kadar gösterge faiz oranını mevcut   seviyede tutacağını ve ”güçlü parasal rahatlama” politikası izlemeye devam edeceğini kaydetti.
 

ABD ekonomisindeki belirsizliğe ve Avrupa’nın borç sorunlarına dikkat   çeken BoJ, gelişmekte olan ülkelerin yüksek enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken, yüksek büyüme oranlarını sürdürüp sürdüremeyeceğin soru işareti yarattığını bildirdi.
 

BoJ’un açıklamasında, ”Japonya ekonomisinin, denizaşırı bölgelerden   kaynaklanan belirsizlikler ile döviz piyasası ve finansal piyasalardaki dalgalanmalardan nasıl etkileneceğinin dikkatli biçimde izlenmesi gerekiyor” denildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da Hedef 1,49’mu ?

EUR/USD ANALİZ Karlsruhe kentinde bulunan Anayasa Mahkemesi, söz konusu yardım paketinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle 3 politikacı tarafından sunulan şikayet...

Kapat