Japonya Daralıyor, Asya Tutunmaya Çalışıyor

Japonya’da Mayıs ihracatı %10’dan fazla daraldı.  Ekonomistler sadece %8.4 gerileme beklerken, Nisan verisi de %14.5 daralma olarak aşağı revize edildi.  Ülkede dayanıklı tüketim malları üretimi Nisan’da %3.3 düşerken, işsizlik artıyor ve tüketici güveni de düşüyor.  IMF son ekonomik görünüm raparunda ülkede GSMH’nın 2011 yılında %0.7 daralacağını tahmin etti. Tokyo’da öğle saatlerinde Nikkei225 %0.16 artıda, ama açılıştan bu yana güç kaybediyor.  Yen’in Euro’ya karşı değer kazanması ve siyasi belirsizlik de Japon hisselerine talebi azaltıyor.

Japonya’daki karamsarlığa, Çin’den gelen basın yorumları eklendi.  Ülkede gerileyen  konut fiyatları ve yavaşlayan kredilere rağmen henüz enflasyonla mücadelede yeterince mesafe kaydedilmediği görüşü yaygın.  Hatta, bu hafta bir faiz artırımı daha bekleyenler de var.  Güne %0.7 alıcılı başlayan MSCI Asya-Pasifik ise halen tüm kazançlarını geri verdi. Şangay ise yine %0.9 satıcılı.

Henüz yeni işleme açılan emtia futureslarda ise petrolde gerileme sürüyor. WTI yakın sözleşmede 92.50 dolara, Brent ise 113 dolar indi.  Ancak, buğday ve mısır düşük hasat haberlerinin çoğalması ile bu hafta gıda emtialaırnda bir ralli olası. Altın haftayı 1.538 dolardan açtı, hiç hareket etmiyor, haber akışı da çok zayıf.

Cuma akşamı MSCI GOP Endeks %0.3 kayıpla 3 aylık dip yaptı.  Hafta sonunda çıkan haberlerde yatırımcıların artık gelişmekte olan ülkelerden bıktığı görüşü ağırlık kazanıyordu.  Yılbaşından bu yana beklenen rallinin bir türlü başlamaması ile bir çok fon yönercisi GOP riskini satığ, daha güvenli limanlara kaçıyor. 

Bu hafta çok yoğun bir gündem var.  Çarşamba akşamı Fed PPK’da QE3 beklenmiyor.  Cuma ise AB PMI ve ABD dayanıklı tüketim malları verileri var.  Yatırımcıların alıma geçmesi için çok güçlü veriye ihtiyaç var.  BDDK’nın kredi genişlemesine karşı aldığı önlemler olumlu karşılandı, ama borsal şirketlerinin karları yine düşecek korkusu bugün tradingde ağır basabilir.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Faiz (Cem Şengezer)

DİBS: 9.10 seviyesi geçilmekte zorlanabilir Faizde yükseliş eğilimi beklentimizi belirtmiştik. Olası direnç bölgesinin üst kısmı biraz aşılmış olsa da sonrasında...

Kapat