Japonya’da İşsizlik Altı Aydır İlk Kez Yükseldi

Japonya’da işsizlik oranı, nisan ayında 6   aydır ilk kez artarak yüzde 4,7 oldu.
 

Uluslararası İlişkiler ve Telekomünikasyon Bakanlığının açıkladığı   verilere göre, mart ayında yüzde 4,6 olan işsizlik oranı nisan ayında yüzde   4,7′ye çıktı. Bunda, 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından   perakende ve toptan eşya sektörlerinde yaşanan iş kayıpları etkili oldu. Bu   sektörlerde çalışanların sayısı nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre 390 bin   azaldı.
 

Daiwa ınstitute of Research ekonomisti Hiroshi Watanabe, mart ayından   sonra toptan eşya ve perakende sektörlerinde birçok yarı zamanlı çalışanın işini   kaybettiğini söyledi. Nisan ayında otel ve restoranlarda çalışanların sayısı da geçen yılla   kıyaslandığında 30 bin azaldı.
 

SANAYİ ÜRETİMİ-
 

Ekonomideki sağlığın temel göstergelerinden biri olan sanayi üretimi ise   nisan ayında önceki aya göre yüzde 1 arttı. Deprem ve tsunaminin yaşandığı mart   ayında sanayi üretimi yüzde 15,5 düşüş kaydetmişti.
 

Felaket sonrasında Japonya ekonomisi resesyona girerken, uluslararası   kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ülkenin kredi notunu düşürebileceği   uyarısında bulundu.

 
Hükümet, sanayi üretiminde mayıs ayında yüzde 8, haziran ayında da yüzde   7,7 artış olmasını bekliyor.
 

-OTOMOBİL ÜRETİMİ YÜZDE 60,1 DÜŞTÜ-

 
Öte yandan, Japonya’da otomobil üretimi nisan ayında geçen yılın aynı   ayına göre yüzde 60,1 geriledi.

 
Japon Otomobil Üreticileri Birliğinin açıkladığı raporlara göre, geçen ay   otomobil üretimi 292 bin araçta kaldı. Geçen yıl aynı ayda otomobil üretimi 731   bin 829 adetti. Nisan ayında otomobil üretimi 7 aydır üst üste gerilemiş oldu.
 

Bakanlık tahminlerine göre, otomobil üretiminin de dahil olduğu, ulaşım   makineleri sektöründe üretim mayıs ayında yüzde 35,7 ve haziran ayında da yüzde   36,7 artış gösterecek.

 
Otomobil üreticileri, arz zincirindeki toparlanmanın etkisiyle iç   üretimin hızla düzeleceğini ifade ediyor.

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TSKB’nin Yeni Genel Müdürü Fevzi Onat Oldu

Türkiye Sınai Kalkınma Bankasında (TSKB),   genel müdürlük görevine Fevzi Onat getirildi.   Bankanın yazılı açıklamasına göre, bugün itibariyle TSKB Genel...

Kapat