İyi haber uzaklardan geldi

Sandamp;P, not artışı için Türkiye’nin ihracat odaklı büyümeyeandnbsp;yönelmesi ve sosyal güvenlik reformunun kapsamlı olması gerektiğini bildirdi

FED Başkanı Ben Bernanke’nin istihdama yönelik açıklamaları, dün piyasalarda parasal genişlemeye yönelik umutları artırdı

1 – Sandamp;P not artışının formülünü verdİ

Merkez Bankası’nın geçen hafta perşembe ve cuma günü uyguladığı politika faizi olan yüzde 5.75’ten fonlama sağlamadığı istisnai gün uygulamasına dün de devam etmesi, Standardandamp;Poor’s (Sandamp;P) ve ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamaları piyasalara moral verdi. Dolar, 1.78 liraya geriledi. İMKB endeksi yüzde 1.86 değer kazanarak 62.561 puana yükseldi.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Merkez Bankası’nın dün de ‘istisnai gün’ uygulamasına devam etmesi ve miktar yöntemiyle repo ihalesi açmamasının etkisiyle yönünü aşağı çeviren dolar/TL, öğleden sonra önce Sandamp;P’den, sonra Bernanke’den gelen açıklamaların etkisiyle düşüşünü hızlandırdı ve gün içinde 1.7860’a kadar geriledi. Dolar/TL cuma gününü 1.8020’den kapatmıştı.

İlk tepki sınırlı kaldı

Sandamp;P’nin değerlendirme notuna ilk tepki olarak 1.7940’dan 1.7925’e kadar gerileyen dolar/TL, daaha sonra 1.7933’e yükseldi. Bankacılar, Sandamp;P’nin açıklamalarının olumlu olduğunu ancak, yeni bir bilginin yer almadığını belirterek, piyasanın tepkisinin sınırlı kaldığını kaydetti.

Daha sonra Bernanke’nin istihdam konusundaki açıklamalarının parasal genişleme beklentilerini artırmasıyla dolar/TL’de düşüş 1.78’i buldu. Bernanke’nin açıklamaları öncesinde 1.3244 seviyesinde işlem gören euro, dolar karşısında 1.33 seviyesinin üzerine yükseldi.

‘Türkİye kaynaklarını ihracat odaklı büyümeye yönlendirmeli’

Sandamp;P, Türkiye’nin kaynaklarını hızla ihracat odaklı büyümeye yönlendirebilecek bir esneklik göstermesi halinde kredi notunu yükseltebileceğini belirtti. Sandamp;P tarafından yayımlanan ve kredi notu ile görünüm konusunda herhangi bir değişiklik yer almayan değerlendirmede, sosyal güvenlik reformlarının beklentilerden daha kapsamlı olması halinde de kredi notunun yükseltilebileceği belirtildi.
Değerlendirmede, “Sosyal güvenlik reformları beklentilerimizden kapsamlı olur ve mali performansın güçlenmesi ile kamu borcunun belirgin oranda azalmasına yol açarsa kredi notunu yükseltebiliriz” denildi.

Diğer taraftan, Türkiye’nin makro ekonomik dengesizliklerinin bu yıl içinde düzeltilmemesi ve ülkeyi dış şoklara kırılgan halde bırakmaya devam etmesi halinde kredi notunun mevcut seviyede kalacağı ifade edildi. Türkiye’nin kredi notunu 19 Şubat 2010’dan bu yana yatırım yapılabilir seviyenin seviyenin iki basamak altında olan BB seviyesinde tutan Sandamp;P, görünümü ise pozitifte bulunduruyor.

2- Bernanke pİyasanın umutlarını yeşerttİ

‘İşsizliği azaltmak için ekonomi hızlı büyümeli’

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, işsizlik oranını daha da aşağı çekmeye yetecek kadar istihdam sağlanması için ABD ekonomisinin daha hızlı büyümesi gerektiğini söyledi. Geçen yaz yüzde 9.1 seviyesinde bulunan işsizliğin şubatta yüzde 8.3’e gerilemesiyle sağlanan düşüşün mevcut ılımlı büyüme ile uyum içinde olmadığını da belirten Bernanke, “İşsizlikteandnbsp; kaydedilecek önemli iyileşme son bir yılda elde ettiğimizden daha hızlı bir ekonomik büyümeyi gerektirecek” dedi.
Güçlü büyüme olmaksızın işsizlik oranının şimdiki hızda düşmeye devam etmesini beklemediğini, oranın hâlâ resesyon öncesindeki 20 yılın ortalamasının yüzde 3 üzerinde olduğunu vurgulayan Bernanke, ”Son zamanlardaki düzelmeye rağmen, istihdam piyasası normalden uzak kalmayı sürdürüyor” dedi.

ABD’de aralık, ocak ve şubat aylarında tarım dışı istihdam her ay ortalama 245 bin kişi artarken, işsizlik yüzde 8.3’e geriledi. Geçen yıl son çeyrekte yıllık bazda yüzde 3 büyüyen ABD ekonomisinin, bu yıl ilk çeyrekte yüzde 2 seviyesinde büyüyeceği tahmin ediliyor. FED, yüzde 0-yüzde 0.25 aralığındaki faiz oranını 2014 yılının son çeyreğine kadar aynı seviyede tutacağını açıklamıştı.

Ekonomistler, FED’in 25-26 Nisan’da yapacağı toplantıda politika değişikliği yapmayacağına ve ekonomideki büyüme daha da yavaşlarsa kredi koşullarını hafifleteceğini düşünüyor.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
`Altın`da sona mı gelindi?

Uzmanlara göre ABD ekonomisindeki iyileşme sinyalleriyle,andnbsp;altın cazibesini yitiriyor. THE LİRA Uzmanlar, ABD ekonomisinin güç kazanmaya başlamasıyla, altının cazibesini yitirmeye başladığını...

Kapat