İthal Kumaşa Getirilen % 20’lik Vergi Yabancı Markaları Kaçırdı

İthal kumaşa getirilen yüzde 20’lik vergi üretimin büyük kısmını  Türkiye’de yaptıran yabancı markaları kaçırdı. Özellikle yakınlık ve hızlı teslimat nedeniyle üretimde Uzakdoğu yerine Türkiye’yi tercih  eden dünyaca ünlü markalar artan maliyetler nedeniyle rotalarını Bangladeş ve Vietnam gibi ülkelere çevirdi. Bunların başında da fason  üretimde Türkiye’nin önemli müşterileri arasında yer alan H&M, GAP,  Tommy Hilfiger ve Inditex (Zara) grubunun markaları geliyor. H&M son  iki ayda özellikle RPT (tekrar sipariş) dışındaki tüm ürünlerin  üretimini Bangladeş’e kaydırırken, GAP da Türkiye’deki alım ofisini  küçültmek için çalışmalara başladı.      

 
Radikal Gazetesinin haberine göre, İthal kumaşa gelen vergiden  sonra yabancı markaların üretimlerini alternatif ülkelere kaydırdığını kaydeden Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Nedim Örün,  “H&M son birkaç aydır Türkiye’deki üretiminin önemli bir kısmını  bıraktı. Sadece RPT’leri karşılayacak kadar ürünü burada ürettiriyor.  Esas büyük kısmı ise Bangladeş’e kaydırdı” dedi.      
 

Türkiye’de üretim yaptıran firmaların ise genellikle orta ve küçük  ölçekli firmalar olduğunu kaydeden Örün, şunları söyledi: “Çünkü bu Firmaların Çin’e, Bangladeş’e gidip üretim yaptırma şansı yok. Bu  alıcılar üretimlerine hâlâ Türkiye’de devam ediyor. Ama bu orta ve  küçük ölçekteki alıcılar önümüzdeki dönemde Türkiye’nin konfeksiyon  üretim kapasitesini doldurmaya yetmez.”      
 

İthal kumaşa gelen verginin kumaş fiyatını yüzde 10 oranında  arttırdığına dikkat çeken Örün, şöyle devam etti: “Üreticiler ancak  kendi kârlarını sıfırlamalı ki fiyat tutturabilsin. Bu nedenle sipariş  kaçırmayı bile göze alıyor. Sadece Bangladeş değil son dönemde Mısır,  Tunus, Cezayir gibi ülkelerde Türkiye’nin üretimde rakipleri arasına  girdi.”      
 

Vergilerden sonra Türkiye’nin eskiye oranla bir derece daha pahalı  bir ülke haline geldiğini kaydeden Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği  Başkanı Cem Negrin, “Yabancı markaların yaptıkları üretimlere bakınca  geçen yıla oranla yüzde 3-5’lik bir küçülme var. Bunun en büyük nedeni  ithal kumaşlara getirilen ek vergi. Avrupalı markalar son dakika  alımları için Uzakdoğu yerine Türkiye’yi tercih ediyordu. Ama bu  avantajımızı kaybettik” diye konuştu.      
 

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İTKİB)  Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise ithalata konulan verginen zamanlamasının  kötü olduğuna dikkat çekti. Tanrıverdi, şunları söyledi: “Aslında bu  vergiler olmasaydı Avrupa’da yaşanan bu daralmadan Türkiye daha  avantajlı olarak çıkabilirdi. Çünkü krizin etkisiyle yabancı markalar  alımlarını azaltacağı için küçük siparişlerini Uzakdoğu yerine bize  vereceklerdi. Ama şimdi maliyetlerde yaşanan artış onlara da yeni  çözüm yolları aratıyor. Bu noktada Bangladeş, Mısır ve Vietnam gibi  ülkeler atağa geçti.”

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: EUR/USD’da 1,3430 Geçilemiyor…

EUR/USD ANALİZ Euro Bölgesi'nde 2 yıldır devam eden borç krizi, dünya genelinde bankaların birbiri ardına uyarı çağrıları yapmasına neden oluyor....

Kapat