İtalyan DİBS: İhale Yetersiz, Getiriler Yükseliyor

İtalya’da Berlusconi hükümetinin ayrılıkçı Kuzey Ligin’den gelen itirazlar üzerine 45 milyar Euro’luk istikrar paketinde gevşeme kararı almasıyla aynı güne denk gelen  Hazine ihalelerinde talep yetersiz kalırken, getiriler de yükseldi.  Roma, koalisyon ortaklarının tepkisi  üzerine, yerel idarelere yaptığı mali yardımda kesintiden vazgeçerken, yüksek gelir diliminde olanlara salmaya söz verdği ek vergiyi de erteledi. Berlusconi’nin geri adımı bir kez daha İtalya’nın da finansman darboğazına girmesi olasılığını gündeme getirirken, Hazine’nin bu zor ortamda ihaleye çıkması garipsendi.

10 milyar Euro’ya kadar plasman yapmak isteyen Hazine, tekliflerde getirilerin yükselmesi ile sadece 7.74 milyar Euro borçlandı.  2014, 2018 ve 2022 vadedli kağıtların satışında  gösterge 2022 vadeli DİBS’e teklif oranı 1.38’den 1.27’ye düşerek yatırımcıların hoşnutsuzluğunu simgeledi.  İhalede getiri %5.22’ye yükselirken, ikincil piyasada da getiri %5.11’e tırmandı.

Traderlar AMB’nın da piyasadan İtalyan ve İspanyol tahvili alımlarının bir haftada 14.3 milyar Euro’dan 6.5 milyar Euro’ya azaldığını açıkladılar.  İtalya’nın Eylül’de 60 milyar Euro civarında itfası olması da alıcıları tedirginliğe itiyor.

AB’de para yeniden Alman Bund’lara yöneldi, gösterge 10 yıllık kağıtta getiri 8 baz puan gerileme ile %2.15’e düştü. İtalya ve İspanya’nın AB göstergesi Alman Bund’lara göre spreadi bir miktar genişlese da, hala “kriz” eşiği olarak nitelendirilen %6’nın hayli altında. Ancak, siyasi tepkilerle istikrardan geri adım atılması kaygı verici.  Bir kaç gün içinde üye devletlerin parlamentoları Yunan kredi paketini görüşmeye başlayacaklar.  Kredinin onayında sorun çıkacağı algılamasının oluşması halinde, İspanyol ve İtalyan tahvillerinde stresin artması nerdeyse kesin.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan’da İki Büyük Banka Birleşiyor

Yunanistan’ın en büyük ikinci bankası Eurobank ile üçüncü büyük bankası Alpha Bank birleşiyor. Bu birleşmeyle Güneydoğu Avrupa’nın en büyük bankası...

Kapat