İtalya İçin Kurtarma Planı Yok

Avro Bölgesi’nin, borçlanma seviyeleri hızla yükselen İtalya için finansal kurtarma planları olmadığı bildirildi.          
  

Avro Bölgesi’nden bir yetkili yaptığı açıklamada, ”Finansal yardım muhtemel değil” dedi. Avro Bölgesi’nin Roma yönetimine ihtiyati kredi hattını genişletmeyi düşünmediğini, İtalya’nın borçlarını ödeyeceği konusunda yatırımcılara güvence vermesi gerektiğini belirten yetkili, ”Onlar faiz getirilerinin haklı olmadığını kanıtlamalı, çünkü değil. Güvence konusunu İtalya kendisi yeniden sağlamalı. Biz sadece kenardan yardımcı olabiliriz” diye konuştu.          
 

Avro Bölgesi’nden üst düzey bir diplomat da bölge ülkelerinin, Avrupa   Merkez Bankasının (ECB) alternatif olmadığı için İtalya’yı destekleyeceğini   umduğunu ifade etti.            
  

Başka bir yetkili ise, ”İletişim hatlarının çok açık olduğunu, ancak   ECB’nin (İtalya’yı desteklemek) için açıklama yapmayacağını” kaydetti.          
   

ECB dün, İtalya’nın 2 yıl ve 10 yıl vadeli tahvillerinin faiz oranlarındaki hızlı artışı durdurmak için agresif biçimde İtalyan tahvilleri satın almıştı.          

  
İrlanda ve Portekiz, borçlanma maliyetlerinin yüzde 7 seviyeleri aşması   üzerine Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) kurtarma paketlerini   kabul etmişti.          

 
İtalya’nın gelecek 12 ayda 326 milyar avroluk borcunu çevirmesi   gerekiyor.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Maliye Bakanlığı’nın İnternet Sitesi Yayına Girdi

Terör örgütünün saldırısına uğrayan Maliye Bakanlığı’nın internet sitesi, yayına girdi.             Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Bakanlığın kurumsal sitesi, dün akşam...

Kapat