İtalya Endişe Veriyor…! Kriz Kapıda mı…?

Borç krizindeki Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’in ardından Avrupa, borç krizinin şimdi de İtalya’ya yayılmasından endişe ediyor. AB Maliye Bakanları’nın bugünkü toplantısı da İtalya gündemi nedeniyle genişletildi.
 

AB Komisyonu’nun ekonomi ve mali işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Lüksemburg Başbakanı ve Euro Grup Başkanı Jean- Claude Juncker da toplantıya katılacak.
 

Alman Die Welt gazetesinin haberine göre ise toplantının gündemi, olası bir zor durumda Avrupa’daki yardım mekanizmasının İtalya’yı da kapsayacak şekilde genişletilebilir.
 

İtalya konusundaki endişelerin artmasına neden olan bir başka gelişmenin ise Maliye Bakanı Giu-Lio Tremonti hakkındaki yolsuzluk iddiaları olduğu düşünülüyor. Piyasalar İtalya ekonomisine güveni sağlayan Tremonti’nin olası istifasının olumsuz etkilere neden olabileceğini fiyatlıyor. İtalyan Maliye Bakanı da kendisine karşı başlatılan siyasi saldırının euro ve İtalyan tahvillerine zarar verebileceğini söyledi.

Tremonti, Yunanistan gibi bir krizin içine düşmemek için ülkesinde 3 yıl içinde 49 milyar euro bütçe kesintileri planlıyor.

 
İTALYA’DA AÇIĞA SATIŞA SINIRLAMA GETİRİLDİ
 

Avro Bölgesi’ndeki borç krizinin İtalya’ya yayılabileceği endişesiyle cuma günü borsa gösterge endeksinin son beş ayın en hızlı düşüşünü kaydetmesi ve tahvillerin hızlı değer kaybetmesiyle birlikte Consob, çıplak açığa satışları sınırlamaya karar verdi. Merkezi Roma’da bulunan Consob internet sitesinde yaptığı açıklamada, bugünden geçerli olmak üzere çıplak açığa satışlarda şeffaflığı sağlamak üzere yeni bir uygulama başlattığını duyurdu.
 

Consob, hisselerin şirketin sermayesinin yüzde 0,2′sine ulaşması halinde ve ek yüzde 0,1′lik satışlarda pozisyonlarını açıklamak zorunda olduklarını belirtti.
 

Yeni düzenleme 9 Eylül’e kadar sürecek. İtalya’nın en büyük bankası UniCredit hisseleri cuma günü yüzde 7,9 ve ülkenin en büyük ikinci bankası Banca Intesa SpA’nınkiler ise yüzde 4,6 değer kaybetmişti. 10 yıl vadeli İtalya tahvilinin faizi de yüzde 5,27′ye çıkarak son dokuz yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.
 

Consob, küresel finansal krizin en yoğun hissedildiği 2008 yılı ekim ayında da çıplak açığa satışları yasaklama kararı almış, yasak kararını 2009 yılı kasım ayında kaldırmıştı.

 
Spekülatörlerin tercih ettiği çıplak açığa satış, “mali piyasalarda sahip olunmayan ve kiralanmayan varlıkların (hisse senedi, tahvil, bono, emtia) daha düşük fiyattan yerine koyarak kar elde etme beklentisiyle açığa satılması” anlamına geliyor.
 

Çıplak açığa satışta, yatırımcıların hisse senedi ve tahvil gibi enstrümanlarda baştan o kağıdı borçlanmasına gerek olmuyor ve kağıdı o günün fiyatından satıyorlar. Eğer fiyat öngördükleri gibi düşerse, vadesi geldiğinde yatırımcıya daha düşük fiyattan satışı gerçekleştiriyorlar. Bu durumda hiçbir maddi yükümlülük altına girmeden, sadece bir kağıdın değerinin ileride daha da düşeceği varsayımından yola çıkarak para kazanabiliyorlar.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kırmızı Et Üretimi Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı 2011 yılı Mayıs ayı kırmızı et üretim istatistiklerine göre, geçen yılın Mayıs ayında 59 bin...

Kapat