İtalya’ya İndirim, Türkiye’ye Zam

Rus doğalgaz şirketi Gazprom geçen ay, İtalyan Edison şirketine  sattığı gaz fiyatında indirim yaptı.
 

Zaman Gazetesinin haberine göre, indirim, Boru Hatları ile Petrol  Taşıma AŞ’yi (BOTAŞ) de ümitlendirdi. Ancak kamu şirketinin sevinci  kısa sürdü. BOTAŞ’ın Rusya’dan aldığı (Gazprom Export) gazın fiyatı  temmuzdan geçerli olmak üzere yaklaşık 50 dolar zamlandı. Enerji  Bakanlığı ve BOTAŞ kaynaklarından alınan bilgiye göre yeni zam, 3 ayda  bir yenilenen fiyat formülünden kaynaklandı. Zamla birlikte bin  metreküp doğalgazın BOTAŞ’a maliyeti 400-450 dolar bandına oturdu.
 

Son yıllarda yaşanan ekonomik kriz ve doğalgaz satışlarındaki  düşüş üzerine, Türkiye ve Avrupa ülkeleri Rusya’dan fiyatlarını  düşürmesini istedi. Rus şirketi Gazprom bu taleplere olumsuz cevap  verirken, birçok Avrupalı şirket indirim için mahkemeye (tahkim)  başvurdu. İtalyan Edison da Kasım 2010′da Stockholm Tahkim  Mahkemesi’ne ‘fiyatların düşmesi ve zararını’ gerekçe göstererek  indirim talebiyle dava açtı. Rus şirketinin ilk defa uzun süreli bir  anlaşma için fiyat indirimini kabul etmesi üzerine taraflar anlaşmaya  vardı. Bu gelişme, BOTAŞ’ta da Gazprom ile yapılacak fiyat  görüşmelerinde olumlu sonuç alınacağı görüşünü güçlendirdi. Ancak  beklenenin aksine Rusya, Türkiye’ye verdiği doğalgaz fiyatlarını  artırdı.

 
Bakanlık ve BOTAŞ kaynakları, fiyat artışını, anlaşmalarda yer  alan formüle bağlıyor. Buna göre, doğalgaz alım fiyatları her 3 ayda  bir yeniden belirleniyor. Formül gereği yılın son fiyat belirlemesi 1  Ekim’de yapılacak. Son günlerde petrol fiyatlarındaki düşüş  sevindirici bir gelişme. Ham petrol fiyatlarının bu düzeyde devam  etmesi halinde gaz alım fiyatlarında da iyileşme söz konusu  olabilecek. Ancak döviz kurunun artması indirim ihtimalini zora  sokuyor. (Zaman)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Türbülans Çağı

Lehman Brothers’in batması ile başlayan ve 2009 martına kadar süren sert dalgadan beri borsalarda yaşamadığımız sertlikte satış dalgalarının geldiği günler...

Kapat