İtalya’nın 10 Yıl Vadeli Tahvil Faizi Dün Rekor Kırdı

İtalya Başbakanı Berlusconu’nin bütçe tedbirlerini parlamentodan  geçirdikten sonra istifa etme sözü vermesinin, Avrupa’nın en yüksek  borçlu ikinci ülkesi olan İtalya’nın borçlarını ödeyebileceği konusunda  yatırımcıları ikna etmeye yetmemesi, İtalya’nın 10 yıl vadeli  tahvillerinin faizinin Avro Bölgesi tarihindeki en yüksek seviye olan  yüzde 7.25′e çıkardı.       
 

Analistler, spekülatörlerin İtalya tahvillerine yaptıkları  ataklarla Avro Bölgesi’nin dirençlerini test etmekte olduklarını ve İtalya’nın gerçek bir savaş alanı konumunda bulunduğunu ifade ediyorlar.

 
Yüzde 7 sınır

  
Yunanistan, İrlanda ve Portekiz, borçlanma maliyetleri yüzde 7 seviyesinin üzerinde sabitlendiği için Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) kurtarma paketlerini kabul etmek zorunda kalmışlardı. Yatırımcılar İtalya’nın borçlanma maliyetlerinin yüzde 7 seviyesinin altına inmemesi durumunda AB ve IMF’den yardım paketine başvurmak zorunda kalması endişesini artırdı. Borç yükü 1.9 trilyon Euro’yu bulan İtalya, ‘kurtarmak için çok büyük’ olarak görülüyor. Yüksek borçlanma maliyetleri İtalya’nın borç yükünü daha da artırıyor. İtalya’nın sadece 2012 yılında 300 milyar Euro’luk borcu çevirmesi gerekiyor.

 
Almanya yüzde 1.7

 
İtalya’nın 10 yıllık tahvillerinin faiz oranı ile 2 yıllık tahvillerinin faiz oranının yüzde 7.40 seviyelerinde seyretmesi, Almanya’nın 10 yıllık tahvillerinde faiz oranının ise yüzde 1.7 seviyesinde bulunması durumun İtalya  için ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. İtalya’nın borçlanma faizleri ile gösterge Alman tahvilleri arasındaki faiz farkı da 560 baz puanı görerek rekor kırdı.

 
ECB müdahale etti

 
Devlet tahvillerinin faizinin yüzde 7 sınırını aşması yatırımcılar tarafından, ‘Yatırılan paranın geri alınmama olasılığı belirmesi’ nedeniyle istikrarsızlık göstergesi olarak algılanıyor. Dün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) piyasalara müdahale ederek İtalya tahvillerinin faizinin daha da yükselmemesi için makul ölçüler çerçevesinde İtalyan tahvili aldığı kaydedildi.

 
Tahvil faizleri neden yükseldi
 

AVRUPA’nın en büyük aracı kuruluşlarından LCH Clearnet’in İtalyan tahvilleri ile ilgili işlemlerdeki komisyonunu yüzde 3.5’ten yüzde 5’e çıkardığını duyurmasının ardından İtalyan devlet tahvillerinin borçlanma maliyeti yüzde 7.5’e çıktı. Bu gelişme ile birlikte ülkenin risk primi de 536 baz puan seviyesinin üstünde seyretmeye başladı. Bu seviye eylül ayında kırılan 534 baz puan seviyesi rekorunu da aşmış oldu. Piyasa uzmanları devlet tahvillerinde yüzde 7’nin üzerinde borçlanma maliyetinin sürdürülebilir olmadığını belirtiyor. Örneğin İtalya’nın 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 7’yi aşması ve bir süre bu seviyede kalmasının bankalar açısından da sorun yaratabileceğine dikkat çekiliyor.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Van’ın Çilesi Bitmiyor

Yaklaşık iki hafta önce 7.2′lik depremin vurduğu Van’da dün gece 5.6′lık bir deprem meydana geldi. Depremde iki otel enkazındaki 23...

Kapat