İtalya’da Sendika ve İşverenler Hükümeti Uyardı: Durum Ciddi

İtalyan ekonomisini ciddi biçimde sarsan borç sorunu nedeniyle dün sendika ve işveren temsilcileriyle bir araya gelen Başbakanı Silvio Berlusconi’nin, hükümetinin harekete geçmesi konusunda uyarıldığı   belirtildi.

 
İtalya’da borç oranının yüksekliği ve ekonominin yılın ilk çeyreğinde   sadece yüzde 0,1 oranında büyümesinin, piyasaları sarsması nedeniyle Başbakan   Berlusconi’nin, sendika ve işveren temsilcileriyle bir araya geldiği toplantının   detayları belli olmaya başladı.
 

İtalyan ekonomisi için büyük önem arz eden toplantıda, sendika ve   işverenlerin hükümeti, durumun ciddi olduğu, daha fazla zaman kaybedilmemesi ve   harekete geçilmesi konusunda uyardığı ortaya çıktı.
 

Sendika ve işverenlerin, hükümete 2014 yılına kadar bütçede denkliğin sağlanarak, kamu refahı düzenlenip üretimin artırılması, bürokraside birtakım   kolaylıkların sağlanması, özelleştirme ve serbestleştirme için bir plan   hazırlanıp hemen başlatılması gibi istekler sunduğu kaydedildi. Hükümetin de bu   isteklerin bir çoğuna katıldığı, bununla birlikte uluslararası girişimlerin desteklenmesi ve yeni teknolojilerin yayılmasını sağlamayı hedeflediği ifade   edildi.
 

Toplantı sonrasında Başbakan Silvio Berlusconi yaptığı açıklamada ise   sendika ve işverenlerle eylül ayı sonuna kadar geniş kapsamlı bir reform için   anlaşmaya varmayı istediklerini bildirmişti.

 
Bu arada, ülkedeki ekonomik durum, muhalefeti de ikiye böldü.
 

Anamuhalefetteki Demokrat Parti lideri Pierluigi Bersani’nin hükümetin istifa   etmesi yönündeki çağrısı bir diğer muhalefet partisi Merkez Birliği’nden olumuz   yanıt aldı. Eski başbakanlardan Romano Prodi de ”Fırtınalı dönemde pilot   değişmez” diyerek, hükümetin istifasını istemenin zamanı olmadığını dile   getirdi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Tarım Dışı Haberi Öncesi Piyasalardaki Son Durum

EUR/USD ANALİZ EUR/USD paritesi dün yaşadığı satışların bugün düzeltmesini yapmaya çalışmaktadır. Özellikle Avrupa Borsalarının açılışının alıcılı olması Euro’nun değerlenmesine neden...

Kapat