İtalya’da Enflasyon 3 Yılın Zirvesinde

Avrupa bölgesinin en büyük üçüncü ekonomisi İtalya’nın haziran ayı enflasyon oranı gıda fiyatlarındaki artış sebebiyle yaklaşık 3 yılın zirvesine yükselerek yüzde 3′ü gördü.

   
Fiyatlar mayıs ayında  yüzde 0.1 artış kaydetti. Istat, fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 0.1 ve aynı dönemin bir yıl öncesine göreyse yüzde 2.7 artış gösterdi açıklamasında bulundu. İtalyan üretici fiyatları endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.2 gerilerken bir yıl öncesine göreyse yüzde 4.8 artış kaydetti. Ham petrol fiyatlarının önceki aylara göre gerileme kaydetmesine rağmen hala bir yıl öncesine göre yüzde 16 artıda seyrediyor olması diğer fiyat artışlarını destekliyor.

 
Avrupa Birliği ön resmi rakamlarına göre 17 ülkenin enflasyon ortalaması haziran ayında 2.7 olarak gerçekleşti. Avrupa Merkez bankası Başkanı Jean-Claude Trichet 28 haziranda yaptığı açıklamada önümüzdeki ay faiz oranlarının artırılabileceğinin işaretini verdi.
 

Istat’ın raporuna göre enflasyondaki artışında ham ve işlenmiş gıdanın mayıs ayında sırasıyla yüzde 0.1 ve 0.4 oranında artış göstermesi etkili oldu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Evet, Ama…

Merkez Bankası (MB) 23 Haziran’da gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu’nun (PPK) özetini yayınladı. Faiz ve zorunlu karşılık oranlarının sabit tutulduğu toplantı...

Kapat