İsviçre Merkez Bankası’ndan Franka Müdahale Geldi

İsviçre Merkez Bankası (BNS), dolar karşısında   aşırı değerlenen para birimi franka müdahale etti. Banka yaptığı yazılı açıklamada, İsviçre frankının ABD doları karşısında   aşırı değerlenmesini ve ülke ekonomisine zarar vermesini önlemek üzere yeni   tedbir aldığını bildirdi.
 

BNS, güçlü frankın İsviçre ekonomisini önemli ölçüde kötüleştirdiğine ve   fiyat istikrarı açısından risklerin arttığına dikkati çekerek, piyasalardaki gelişmelerin yakından takip edildiğini vurguladı.
 

Banka, piyasalara sağlanan likidite miktarını artıracaklarını ifade ederek, ek döviz swap işlemleri gerçekleştireceklerini de kaydetti.
 

İsviçre Merkez Bankası 3 Ağustos’ta, aynı gerekçelerle bankalar arasındaki borçlanma faiz oranını yüzde 0,0-0,75′ten yüzde 0,0-0,25′e çekeceğini, ayrıca İsviçre frankı para piyasasında likiditeyi ”önemli oranda” artıracağını açıklamıştı.
 

Bir haftada İsviçre frankı avro karşısında yüzde 6, dolar karşısında ise yüzde 1 değer kazandı.
 

Altının yanı sıra İsviçre frankı Avrupa’daki borç krizi ve ABD ekonomisindeki sıkıntılar nedeniyle yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak   görülüyor.

 
AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Türbülans Çağı

Lehman Brothers’in batması ile başlayan ve 2009 martına kadar süren sert dalgadan beri borsalarda yaşamadığımız sertlikte satış dalgalarının geldiği günler...

Kapat