İstihdamda Hep Daha İyisine İhtiyacımız Var

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Mart 2011’de işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla 2,9 puan gerileyerek %10,8 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı Temmuz 2010’dan beri en düşük seviyede bulunuyor. Bir ay önceye göre kıyaslandığında ise işsizliğin 0,7, tarım dışı işsizliğin 0,8 puan gerilediği görülüyor.
 

Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı Mart 2007’de bulunduğu tek haneli seviyeye gerilemiş durumda. Yine de aylık bazda neredeyse sabit kalan arındırılmış rakam işgücü piyasasında kırılganlığın devam ettiğine işaret ediyor.
 

Son bir sene içerisinde yaratılan 1,55 milyon kişilik istihdamın %76’sı tarım dışı sektörlerde.  Aylık olarak bakıldığında tarım ve imalatın istihdamdaki payının sırasıyla     %24,8 ve %20,6 olduğu görülüyor.

 
İşsizlik oranlarının kriz öncesi seviyelerine doğru yakınsaması önümüzdeki dönem adına çıktı açığının kademeli olarak daralacağına dair beklentileri destekleyebilir. Ancak biz bu teze temkinli yaklaşıyoruz. Merkez Bankası’nın yeni politika oluşumu çerçevesinde aldığı tedbirlerin önümüzdeki dönemde iç talebin büyüme hızında aşağı yönlü düzeltme yaratması nedeniyle iş yaratımında yavaşlama görülebilir.
 

İstihdam cephesinde yol haritası belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerden biri, işgücüne katılım oranı. Türkiye’nin büyüme modeli içerisinde işgücüne katılım oranı arttıkça işsizlik oranındaki iyileşme sınırlı olacaktır. İş gücü yaratımı adına yapısal sorunlara dikkat çekmeye devam edeceğiz. Yaz aylarında tarım ve turizm sektörlerinin dönemsel desteğiyle işsizlik oranı görece düşük seviyelere gerileyecektir. Ancak orta vadeli bakış açısıyla bakarsak yüksek işsizlik oranının ciddi bir sosyal sorun olmaya devam edecektir.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Büyük Bankalara Ek Sermaye Zorunluğu Geliyor

Küresel bankacılık regülatörleri, dünyanın en büyük 30 bankasının sermaye zorunluluklarına yeni sınırlamalar getirmeye hazırlanıyor.   Küresel bankacılığın komiserleri, her bankaya...

Kapat