İşte temettünün şampiyonları

Bilanço dönemi bitiyor. Temettü dönemi başlıyor. 2012 yılınınandnbsp;temettü tutarı ve verimi açısından şampiyonları hangi şirketler oldu?

Ceren Dilekçi / The Lira

İMKB’de işlem gören şirketler, 2012’de yatırımcılarına ödeyecekleri temettü tutarlarını açıkladılar.

EN YÜKSEK TEMETTÜ ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE

2012 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi en yüksek temettü verimliliğine sahip sektör çimento olurken, ikinci sırayı otomotiv sektörü alıyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Metro Yatırım Araştırma Uzmanı İsmail Mercankaya, Thelira’ya yaptığı değerlendirmede, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi bu sene de yine en yüksek temettü verimliliğinin çimento sektöründe olduğunu bildirdi. Çimento sektöründeki temettü verimliliğinin yüzde 5-6-7 civarında olduğunu kaydetti.

TEMETTÜ ÖDEYEN ŞİRKET SAYISI ARTTI

Geçtiğimiz senelere kıyasla temettü ödeyen şirket sayısında artış olduğunun bilgisini veren Mercankaya, düşük verimlilikleri olan şirketlerin dahi bu sene temettü ödemesi yaptıklarını bildirdi. Şirket karlarındaki artışa bağlı olarak da temettü miktarında artış olduğunu dile getiren Mercankaya, hisse fiyatı daha düşük olduğu için temettü veriminin yüksek olduğunu söyledi.

ÖNE ÇIKAN ŞİRKETLER

Ata Yatırım Araştırma Müdürü Nergis Kasabalı, Thelira’ya yaptığı
değerlendirmede, geçen seneler gibi çimento ve otomotiv sektörlerinin en yüksek temettü verimliliği açıklayan sektörler olduğunu bildirerekandnbsp; Türk Telekom ve Tüpraş’ın kur farkı zararlarından dolayı yıl sonu düşük kar açıklamasına bağlı olarak temettü verimliliklerinde geçen seneye oranla düşüş olsa da temettü verimliliklerinin tatminkar düzeyde olduğunu belirtti. Türk Traktör’ün çok iyi kar performansı gösterdiğini dikkati çeken Kasabalı, Arçelik, Adana Çimento, Uşak ve Otokar’ın da yüksek temettü dağıtacak şirketler arasında yer aldığını belirtti.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Konuta Yüzde 10 Zam Geldi

Garanti Bankası’nın desteğiyle hazırlanan ve ikinci el konutları içeren Reidin.com Emlak Endeksi’ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde bir...

Kapat