İşte kahine göre en kötü senaryo

New York Üniversitesi ekonomi profesörü Nouriel Roubiniandnbsp;partneri Ian Bremmer ile Foreing Policy’ye verdiği mülakatta ekonomiler için olabilecek en kötü senaryoyu açıkladı.

THE LİRA

Roubini Foreing Policy’ye verdiği demeçte ABD ekonomisine değinerek son dönemde iyi gelen rakamlara rağmen iyileşme için hala şüpheleri olduğunu belirtti. Ünlü ekonomist Avrupa tarafında ise hala ağır çekim bir tren kazasının seyredildiğini kaydetti.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Roubinin sözlerine İran tarafındaki gelişmelere vurgu yaparak eklenen Bremmer büyük konunun İran olduğunu söyledi. Son dönemde çıkan savaşın kaçınılmaz olduğu yönündeki açıklamaların piyasada satılamayacağını kaydetti. Jeopolitik gelişmelere bakıldığında tarafların anlaşma için birkaç aylık zamanı kaldığını söyleyen Bremmer, Obama yönetimin özellikle seçimler öncesinde kesinlikle savaş istemediğine vurgu yaptı.

Bu noktada söze giren Roubini eğer bir savaş olursa bunun ekonomiler için çok ciddi sonuçları olacağına dikkat çekti. En kötü senaryoda uzun sürecek bir savaş sonrasında petrolün varil fiyatının çok kısa sürede önce 170 dolar sonrasında 180 ve 200 dolara çıkacağını kaydeden kriz kahini Roubini, dünyanın gördüğü son 3 büyük resesyonun petrol fiyatlarından kaynaklandığını hatırlattı.

1973 yılında Yom Kippur savaşı sonrasında 1974’ten 1979’a kadar tüm dünyada duraklama görülürken, 1979’da İran devrimi sonrasında toparlanamamış olan ekonomiler yeniden sarsıldı. 1990 yılında da Kuveyt işgali sonrasında dünya resesyonla yüzleşti.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
IMKB Yükseliyor

IMKB 100 endeksi, seansı yüzde 1.54 artışla, 59,920.14 puandan kapattı.Seans içerisinde en düşük 59,467.55, en yüksek 59,954.31 puanı gören IMKB...

Kapat