İstanbul’da Enflasyon Geriledi

İstanbul Ticaret Odasınca (İTO) İstanbul için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme Endeksine göre, Haziran ayında perakende fiyatlar yüzde 0,66 azalırken, Toptan Eşya Fiyatları Endeksine göre toptan fiyatlar da yüzde 0,26 geriledi.
  

İTO tarafından hazırlanan Fiyat Endekslerinin 2011 yılı Haziran ayının bir önceki yılın aynı ayı ile mukayesesinde perakende fiyatlar yüzde 6,43, toptan fiyatlar ise yüzde 13,29 artış kaydetti.
 

Söz konusu endekslerde 24 aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış hesabına göre, 2011 yılı Haziran ayında 1995 bazlı Ücretliler Geçinme Endeksi yıllık ortalama yüzde 7,09, Toptan Eşya Fiyatları Endeksi ise yıllık ortalama yüzde 12,05 arttı.

 
İTO’nun değerlendirmesinde, 2011 yılının ilk yarısında başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde, emek ve gayrimenkul piyasalarında yaşanan sorunların tam olarak çözülememesi ve Euro Bölgesinde özellikle Yunanistan ekonomisinde mevcut sorunların devam etmesine rağmen küresel büyüme yılın ikinci çeyreğinde beklentilere yakın düzeyde gerçekleştiği belirtildi.
  

Türkiye ile gelişmekte olan ülkelerin krizden iç talep kaynaklı büyüme ile çıkmasının bu ülkelere yönelik sermaye akımlarını artırdığı hatırlatılan değerlendirmede şunlar kaydedildi:
 

”Ancak, 2011 yılının ilk yarısında Türkiye’ye yönelik artan kısa ve orta vadeli sermaye girişleri ile hızlanan kredi genişlemesi ve artan cari açık gibi unsurlar finansal istikrara ilişkin riskleri artırmıştır. Bunun yanı sıra petrol ve emtia ürünlerindeki fiyat hareketlerinin ön görülenin üzerinde gerçekleşmesi, buğday ve tekstil ithalatında gümrük vergisi oranlarına yapılan ayarlamalar maliyet baskısını artırırken, enflasyonda artış beklentisine neden olabileceği görüşü hakim olmaktadır.”

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: Yukarı Yön Sınırlı

İMKB endeksi günün ilk yarısını; 63083 endekste; 185 puan ekside kapattı. İşlem hacmi de; 709.000.000tl olurken, en çok işlem gören...

Kapat