İşsizliğin Normal Seviyeye İnmesi Birkaç Yılı Alabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben   Bernanke, ”ekonominin hızlı büyümemesi halinde işsizlik oranının normal seviyeye   inmesinin birkaç yıl sürebileceğini” söyledi.

Bernanke, ABC News’e verdiği demeçte, ABD finans sisteminin güçlü ve AvroBölgesi borç krizi daha az kaygı verici göründüğü için bu günlerde iyi uyuduğunu, akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin büyümeye etkilerinin hafif olacağını ifade   etti.

İşsizlik oranının hızla düşmeye devam etmesi için ekonominin yeteri kadar   güçlü olmadığına işaret eden ve işsizlik oranı için normal seviyenin yüzde 5 ila   yüzde 6 olduğunu belirten Bernanke, ”Son haberler iyi, ancak ihtiyatlı   davranmaya ve bunun sürdürülebilirliğini sağlama almaya ihtiyacımız olduğunu   düşünüyorum. Henüz, tam toparlanma yolunda olduğumuzdan tamamen emin   olabileceğimiz noktada değiliz” dedi.          Bernanke, ”güçlü büyümenin istihdam piyasasındaki iyileşmeyi garanti   edeceğini” kaydetti.

Fed Başkanı Bernanke, yüzde 0-yüzde 0,25 aralığındaki gösterge faiz   oranında 2014 yılında artış olup olmayacağı sorusuna, ”Süre bir garanti   değildir, ancak kısa vadeli faiz oranları için bizim en iyi tahminimiz Fed’in   büyüme görünümüne dayanmaktadır” yanıtını verdi.          Ekonominin nasıl geliştiğini gördüklerini kamuoyuna açıklamaya   çalıştıklarını, ekonominin farklı görünmesi, bazı şeylerin güçlü olması ya da çok   zayıflaması durumunda planlarını değiştirmek zorunda kalacaklarını vurgulayan   Bernanke, ”Gördüğümüzden daha hızlı büyüme sağlayamazsak işsizlik oranının yüzde   5 ila yüzde 6 seviyesine dönmesi muhtemelen biraz uzun sürecek, birkaç yılı   bulabilir” diye konuştu.          Fed’in, yeni bir tahvil satın alma olasılığı dahil ekonomiye destek için   daha fazla adım atma seçeneklerini açık tuttuğunu belirten Bernanke, ”Bununla   birlikte ekonominin gelişimine karşılık vermeye hazır olmalıyız” ifadesini   kullandı.

Birçok insan için önemli güçlük oluşturan akaryakıt fiyatlarındaki   yükselişin ekonomi için ”aşırı olmayan risk” yarattığını söyleyen Bernanke,   istihdam piyasasının güçlenmesinin ve ekonominin sağlığı konusundaki diğer   belirtilerin toparlanmaya destek vereceğini kaydetti.

ABD’de aralık, ocak ve şubat aylarında tarım dışı istihdam her ay   ortalama 245 bin kişi artarken, geçen yıl eylül ayında yüzde 9 olan işsizlik   oranı yüzde 8,3′e geriledi.

Geçen yıl son çeyrekte yıllık bazda yüzde 3 büyüyen ABD ekonomisinin, bu   yıl ocak-mart çeyreğinde yüzde 2 seviyesinde büyüyeceği tahmin ediliyor.

Fed, yüzde 0-yüzde 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını 2014 yılının   son çeyreğine kadar aynı seviyede tutacağını açıklamıştı.

Birçok ekonomist, Fed yetkililerinin 25-26 Nisan’da yapacağı toplantıda   politika değişikliği yapmayacağına ve sadece ekonomideki büyüme daha da   yavaşlarsa kredi koşullarını hafifleteceğine inanıyor.

AA

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
EUR/USD ve Altın’daki Hareketlere Dikkat…

EUR/USD ANALİZ ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin, ABD'nin toparlanmasının garanti altında olmadığını söylemesi ve Fransız ekonomisinin beklentinin altında büyüme...

Kapat