İsrail Sokağa Döküldü

İsrail’de 50 gündür devam eden hayat pahalılığı protestoları sokakları doldurmaya devam ediyor. 7.5 milyonluk ülkede 450 bin kişiyle tarihinin en büyük sosyal amaçlı gösterisine imza atıldı.
 

İsrail’de hayat pahalılığını protesto edenler, ülke tarihinin en büyük sosyal amaçlı gösterisine imza attı. Caddelere parklara kurulan çadır kentlerle simgelenen ve 50 günü aşkın süredir kesintisiz devam eden protesto gösterilerinde Cumartesi gecesi ülke çapında 400-450 bin dolayında kişinin sokaklara döküldüğü bildirildi. Çadır kent hareketini organize edenlerin ’1 milyonluk yürüyüş’ hedefiyle yola çıktığı protestolar, Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Afula gibi büyük kentler başta olmak üzere, ülkenin kuzeyinden güneyine 20′ye yakın merkezde yapıldı. Gösterilerin en büyüğünün düzenlendiği Tel Aviv’de, en büyük meydanlardan “Medina”yı dolduran kalabalık içinde pek çok gösterici, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu istifaya davet eden posterler yanı sıra Netanyahu’yu elinde puro ile resmeden afişler taşıdı.
 

SOSYAL ADALET İSTENİYOR
 

Meydanı ve meydana açılan ana caddeleri tümüyle dolduranlar İsrail Parlamentosu uyanıncaya kadar protestoların süreceğini bildiren sloganlar attı. Sık sık “Halk sosyal adalet istiyor”, “Sadaka değil, sosyal adalet istiyoruz” sloganlarını tekrarladılar. Meydanda kurulan stantta, protesto hareketinin öncülerinden, İsrail Ulusal Öğrenci Derneği Başkanı İtzik Şmueli, gösteriye katılanları ‘Yeni İsrailliler’ diye tanımlayarak, “Biz yeni İsraillileriz. Tek istediğimiz bu ülkede onurlu bir şekilde yaşamak. Bırakın da bu ülkede yaşayalım” derken, Netanyahu’ya “Bize gerçek çözümler getirene kadar bu protesto sürecek” diye seslendi. Kurduğu çadırla, sosyal protesto hareketlerinin ilk kıvılcımını ateşleyen Dafni Leaf de “İsrail toplumunun kırmızı çizgisine vardığını” ve “artık yeter” dediğini belirtti.
 

NETANYAHU: MESAJ ALINDI
 

İsrail’in Kanal 10 televizyonu da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yardımcılarıyla birlikte gösterileri değerlendirdiğini belirtti ve Netanyahu’nun “Mesaj alınmıştır” deyip, gerekli düzenlemelerin yıl sonuna dek yapılacağını söylediğini kaydetti. Televizyon, yapılması beklenen düzenlemeler arasında dolaylı vergilerde indirim ve genç çiftlerin ev sahibi olmalarına katkı sağlanmasının yer aldığını kaydetti. Medya organları, polis tahminlerine dayanarak Tel Aviv’deki protesto gösterisine katılanların sayısını 300 binden fazla olarak belirtirken, Kudüs’te yapılan protestoya katılanların sayısı 40 bin, Hayfa’dakilerin sayısı da 30 bin kişi olarak tahmin edildi. (Sabah)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 5 Eylül 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası Para Fonu IMF'nin başkanı Christine Lagarde, durumlar elverdiği sürece, Avrupa ve ABD'nin ekonomik büyümeyi teşvik edecek programları...

Kapat