İsrail’den Süpriz Faiz Kararı

Faiz indirimlerine bir karar da İsrail’denKüresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomileri faiz indirmeye itiyor. İsrail Merkez Bankası da faiz indirim furyasına katılarak, politika faiz oranını yüzde 0,25 oranında düşürerek yüzde 3′e indirdi.
 

İsrail’de Mart 2009’dan bu yana yapılan ve ekonomik yavaşlamaya karşı alınan bu ilk politika faiz indirim kararı, sürpriz olarak yorumlandı. İsrail Merkez Bankası açıklamasında, küresel ekonomideki belirsizlik ve aktivitedeki yavaşlamanın, İsrail ekonomisine etkisini minimize etmeyi amaçladığını belirtti.
 

İsrail Merkez Bankası, 2012′ye ilişkin büyüme beklentisini de yüzde 3,9′dan yüzde 3,2′ye çekti.

 
Uzmanlar dünya ekonomisindeki son durum nedeniyle, özellikle gelişmekte olan diğer ülkelerin de faiz indirimlerine gidebileceklerini öngörüyor.

 
Sadece gelişen ekonomiler değil gelişmiş ülkelerin de gündeminde faiz indirimleri var. Avrupa Merkez Bankası’nın bu ayki toplantısında faiz indirimine gidebileceği iddia ediliyor.

 
Avrupa Merkez Bankası’ndan bir yetkilinin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, AMB’nin gelecek haftaki toplantısından faiz indirimi kararı çıkması da mümkün görünüyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 27 Eylül 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ Yunanistan'da, hükümetin mali krizle mücadele temelinde açıkladığı yeni sert önlemler çerçevesinde, taşınmaz mal varlıklarına ek vergi getirilmesini öngören...

Kapat