İspanyol Hükümeti, Krizin Geçici Olacağını Düşünüyor

İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Elena Salgado, borçlanma maliyetinin yükselmesinden kaynaklanan finans  piyasalarındaki krizin geçici olduğunu savundu.
 

Salgado, İspanya ulusal radyosu RNE’ye yaptığı açıklamada, 21 Temmuz’da   AB liderlerinin, Yunanistan’a yardım planıyla ilgili aldığı kararların ve Avrupa   Finansal İstikrar Fonu’yla ilgili reformların AB ülkeleri tarafından onaylanıp,   yürürlüğe girmesi halinde krizin sona ereceğini ifade etti. “Yatırımcılar, AB   ülkelerinin kararlılığını gördüğünde kriz bitecektir” diyen Salgado, “Biz hükümet   olarak verdiğimiz sözleri yerine getirmekte ve reformları gerçekleştirmekte tüm   kararlılığımızı ortaya koyuyoruz. Finans sektöründeki reformların tamamlanması   eylül ayı başında gerçekleşecek gibi gözüküyor” açıklamasında bulundu.
 

Bu arada, tatilini erteleyen Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun,   gün boyunca Başbakanlık konutunda çalışmalarına devam ettiği, AB Komisyonu   Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Fransa   Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile telefon görüşmeleri yaptığı bildirildi.   Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Zapatero ve Berlusconi’nin “avro bölgesinde borçlanmalar üzerine finans piyasalarındaki spekülasyonları   anlaşılması zor olarak gördükleri” ifade edildi. Gerek Zapatero gerekse   Berlusconi’nin, 21 Temmuz’da alınan kararların “en kısa zamanda” AB ülkeleri   tarafından uygulanmasını istedikleri kaydedildi. Zapatero’nun Sarkozy ile   görüşmesinde de benzer konuların konuşulduğu ve “avro bölgesinde istikrarın savunulmasında kararlılık gösterilmesi hususunda” hemfikir olunduğu açıklandı.
 

-MUHALEFET, ERKEN SEÇİMLERİN DAHA DA ERKENE ALINMASINI İSTİYOR-
 

Öte yandan, ana muhalefetteki Halk Partisinin lideri Mariano Rajoy, 20   Kasım’da erken genel seçime gidecek olan İspanya’da mevcut krize karşı önlem   alıp, siyasi kararlılığını göstermesi gerektiğini savunup, genel seçimlerin 20   Kasım’dan daha erken bir tarihe alınmasını istedi.
 

Borçlanma krizinden dolayı 2010′un mayıs ayından bu yana en kötü   haftasını yaşayan Madrid borsası IBEX 35 ise günü yüzde 0,18′lik düşüşle 8 bin   671 puandan kapattı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
8 Ağustos 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un ABD'nin kredi notunu düşürmesinin ardından hem Avrupa Merkez Bankası hem de G-7 ülkeleri piyasalara...

Kapat