İspanyol Borsası Bir Yılın Dibini Gördü

Avrupa borç krizinin etkisiyle piyasalardaki   belirsizlik devam ederken, Madrid borsası IBEX 35 günü yüzde 3,89′luk düşüşle,   son 1 yılın en düşük seviyesinde kapattı.

 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean Claude Trichet’in bugün basına   yaptığı açıklamada, ECB’nin yeniden tahvil satın almaya başlayacağını ve finans   sistemindeki istikrarı garanti edebilmek için gelecek haftadan itibaren 6 ay   vadeli yeni bir kredi ile piyasalara likidite sağlanacağını söylemesi, Avrupa   borsalarını rahatlatmadı.
 

Trichet, hiçbir zaman durdurulmadığını vurguladığı tahvil alımlarının   yaklaşık 4 aylık bir aranın ardından hangi ülkelerden satın alınacağının ismini   vermese de İspanyol ekonomi uzmanları, büyük olasılıkla İtalya ve İspanya’dan söz   edildiğini savundu.

 

ECB Başkanı Trichet’in açıklamalarına rağmen, borç krizinin yaşandığı   ülkelerin başında gelen İspanya’daki Madrid borsası IBEX 35, günü yüzde 3,89′luk   düşüşle ve son 1 yılın en düşük seviyesinde kapattı.
 

İspanyol borsasında işlem gören büyük İspanyol bankalarından Santander’de   yüzde 4,4, BBVA’de ise yüzde 4,1′lik düşüş görüldü. İspanya’nın borçlanma risk primi ise sadece bir hafta içinde 365′ten 403   baz puana kadar yükseldi.

 
Bu arada tatilini erteleyen ve Madrid’deki Başbakanlık Konutu’nda   çalışmalarına devam eden İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun,   gelişmeleri yakından takip ettiği kaydedildi.
 

Başbakanlık internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada Zapatero’nun,   ”ekonomi takımına”, Avrupa’daki meslektaşlarıyla temas halinde olmaya devam   etmeleri talimatını verdiği belirtildi. Zapatero’nun, 21 Temmuz’da alınan   Yunanistan’a yardım planıyla ilgili kararların ve Avrupa Finansal İstikrar   Fonu’yla ilgili reformların en kısa sürede Avro Bölgesi ülkeler tarafından   onaylanıp, uygulanması gerektiğini yinelediği ifade edildi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Endeksler (Cem Şengezer)

IMKB tarafında dönüş için biraz daha gevşeme gerektiğini geçen hafta belirtmiştik. Bunula birlikte Dow Jones performansına göre de geri kalmalıydı....

Kapat