İspanya’nın En Büyük Bankası Kuruluyor

İspanya’da CaixaBank, rakibi Banca Civica’yı 977 milyon euroya satın aldı. Bu satın almayla varlıkları bakımından İspanya’nın en büyük bankası oluşacak. CaixaBank ve Banca Civica yönetim kurulları dün yaptıkları toplantıda birleşme kararı aldı.

 
Caixabank’dan yapılan açıklamada, birleşme kararıyla Caixabank’ın toplam varlıklarının 342 milyar euro, mevduatlarının 179 milyar euro ve kredilerinin 231 milyar euro olacağı belirtildi.

 
Anlaşmanın bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanacağı kaydedilen açıklamada, “Birleşme, yaygın bölgesel varlığıyla İspanya finansal sisteminin önde gelen bankasını oluşturarak bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasının güçlendirilmesine katkıda bulunacak, ülkenin ekonomik kalkınmasına destek verecek” denildi.

 
Barselona merkezli finansal grup La Caixa’nın çoğunluk hissesini elinde bulundurduğu CaixaBank’ın müşteri sayısı 14 milyona çıkacak ve 2014 yılına kadar 540 milyon euro tasarruf edilecek.

 
Birleşmeyle CaixaBank, Katalonya, Endülüs, Navarra, Balearik adaları ve Kanarya adalarında piyasa liderliğini ele geçirecek.

Bu yıl yüzde 1 daralması beklenen İspanya, yüzde 23 ile Avrupa’da en yüksek işsizlik oranına sahip bulunuyor.

 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Bal Firmalarına Ağır Ceza

Reklam Kurulu, reklamlarında “organik bal” “kalite ödüllü bal”, “birçok hastalığa iyi gelen bal” gibi ifadeler kullanarak tüketiciyi aldatan 2 bal...

Kapat