İşkembe Çorbası İçmek Hayal Olabilir

Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Bingöl, hayvan kesiminin, yurt dışından ithal olarak geldiği sürece, işkembe ve paça içmenin her geçen gün daha da zorlaşacağını belirterek, “Biz çözümü, hayvancılığın profesyonel şirketler tarafından yapılmasında görüyoruz” dedi.

 
Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, etteki fiyat artışına bağlı olarak, yurt dışından et ithalatı yapılarak fiyatların uygun seviyeye çekilmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi. Bingöl, bu konuda hükümetin çok büyük bir iş yaptığını, etin Türkiye’ye fahiş fiyatla gelmesinin önlenmiş olduğunu kaydetti.

 
Ancak bu uygulamanın köklü bir çözüm olmadığını savunan Bingöl, şunları kaydetti: “Et ithalatından önce, biz dernek olarak bunun önünün açılması gerektiğini, yoksa bu işin çok sakıncalı olacağını söylemiştik. Bu bir çözümdü, ancak nihai çözüm olarak hayvancılık politikasının realize edilerek profesyonelleşmesi gerekiyor. Örneğin Hollanda’da 20 kilo yem yiyen bir hayvan 20 litre süt veriyorsa, biz burada 40 kilo yem yiyen hayvandan 10 litre süt alıyoruz.

 
Et ithalatı ile bir sıkıntının daha olduğunu gördük. Bunu daha önce biz de dahil birçok kişi öngöremedi. Sakatat fiyatları 10 kat, 20 kat arttı. Bunun sebebi de dışarıda kesilen hayvanlar karkas olarak geliyor, fakat bunun yanında kellesi, paçası, işkembesi, bağırsakları orada kalıyor. Dolayısıyla yurt içinde de kesim çok az olduğu için fiyatlar fahiş bir şekilde arttı. Bu da Türkiye’deki sakatat satanları çok ciddi şekilde zora soktu. Fiyat artışları bütün sakatat türlerine etkiliyor, en çok da kelleyi, arkasından da işkembe geliyor. Böyle giderse işkembe yemek hayal olacak.” Bingöl, fiyat artışının sakatat tüketimini de etkilediğini aktararak, “Sakatatçılar fiyat artışlarını ürünlerine yansıtmak durumunda kaldı. Buna bağlı olarak da tüketici, haftada bir gün gittiği sakatatçıya 15 günde bir gider oldu.
 

Sakatatçılar bu anlamda ciddi zorluğa girdi. 2007’de 1,5 liralık kelle, 10 lira civarında oldu. İşkembe 1 liradan 5-6 liraya çıktı” şeklinde konuştu.
 

“Türkiye’de hayvan kesiminin artması gerekiyor”

 
Toptan etteki KDV indiriminin olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Bingöl, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu, en azından kayıt dışılığı önleyecek. Bir süre sonra et fiyatlarında yüzde 4-5’lere varan indirim olacağını tahmin ediyoruz. Bu da tabi lokanta ve restoranlara yansıyacak. Bizim işletmelerimizin ana ham maddesi et. Et ve sakatat daha ucuza alındığında bunun halka yansıması olur. Bunun pek görülmeyen bir diğer ayağı da ne kadar çok insan dışarda yemek yerse, hem sosyal anlamda bir gelişme oluyor, hem de ülke ekonomisine fayda sağlanıyor. KDV indiriminden sakatat sektörü ne yazık ki şu anda nasibini alamaz. Sakatat sektörünü bundan yararlanması için hayvan kesiminin Türkiye’de artması gerekiyor. Hayvan kesimi, yurt dışından ithal olarak geldiği sürece maalesef işkembe ve paça içmemiz her geçen gün daha da zorlaşacak. Artan fiyatların getirebileceği sıkıntıların başında, daha önce Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerden otobüslerin altında kaçak etler geliyordu tekerleklerin içeresinde, şimdi de hijyenik ve sağlıklı olmayan şartlarda sakatatın gelmeye başlaması yer alıyor.” Bingöl, sakatatların yurt dışında pek değerlendirilmediğine işaret ederek, “Bu bize ait bir lezzet, bir değer, bir kültür. Sakatatın orada imha edildiğini düşünüyoruz. Yem fabrikalarına veriliyor…” diye konuştu.
  

Türkiye’deki hayvancılık sektörünün arzu edilen noktaya bir türlü gelemediğini belirten Bingöl, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerçekten çok iyi çalışmaları var. Ancak biz çözümü, hayvancılığın profesyonel şirketler tarafından yapılmasında görüyoruz. İthal etlere bakıldığında kesimi de düzgünse çok güzel etler olduğu görülüyor. Çünkü onlar hayvancılığı bizden çok daha profesyonelce yapıyorlar” ifadelerini kullandı.
 

Bingöl, bu konuda bakanlığın çalışmalarını desteklediklerini dile getirerek, “Sakatat konusuna da bir çözüm bulunması lazım. Hayvancılık politikası ile ilgili bir arama konferansı ya da sivil toplum kuruluşlarının yapabilecekleri ile ilgili bakanlığımızın öncülüğünde bir çalışma yapılması lazım” dedi.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ulusoy Seyahat, Varan´ı Satın Alıyor

Aile bireylerinin kendilerini uygun gördüğünü belirten Yıldırım, Rekabet Kurulu onayını beklediklerini kaydetti. Dünya gazetesinin haberine göre, 65 yıllık Varan markasının...

Kapat