Işıl Bük: TÜFE ve ÜFE Piyasa Beklentilerinin Altında…

TÜFE ve ÜFE Nisan ayında piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti…

 
·         TÜFE Nisan ayında 0.87% oranında yükseldi. Piyasada TÜFE’nin 0.96% oranında artması bekleniyordu. Beklentimiz ise 1.0% artış yönündeydi. Yıllık TÜFE artışı 4.26%’ya yükseldi.

 
·         ÜFE’de ise beklentilerin oldukça altında 0.61% oranında artış görüldü. Piyasada ÜFE’nin 1.25% oranında
artması bekleniyordu, bizim beklentimiz ise 1.30% oranında artış yönündeydi. Yıllık ÜFE artışı baz etkisinin de etkisi ile 8.21%’e geriledi.
 

·         Gıda fiyatlarının Nisan ayında bir önceki aya göre 0.48% oranında gerilemesi, TÜFE’nin beklentilerin altında kalmasını sağlarken, giyim ve ayakkabı grubundaki artış, TÜFE’ye 0.79 puanlık yukarı yönlü katkı yapmıştır. Giyim ve ayakkabı grubundaki artışta mevsimsel faktörlerin yanında, TCMB’nin enflasyon raporunda da varsayımlarına ilave ettiği gelecek gümrük vergisi artışlarının fiyatlara yansıtılmaya başlanmış olmasının etkisi olabileceğini düşünmekteyiz.
 

·         ÜFE’de ise tarım sektöründe fiyatların bir önceki aya 3.43% oranında yükselmesinin 0.60 puanlık yukarı yönlü katkısı görülürken, sanayi sektöründe yavaşlayan fiyat artışları beklentilerin altında gelen ÜFE’de etkilidir.
Çekirdek enflasyon göstergelerinde yükseliş gerçekleşti…

 
·         Çekirdek enflasyon göstergeleri olan H ve I endekslerinde Nisan ayında görülen 1.43% ve 1.77’lik hızlı yükseliş, yıllık bazda da artışa neden oldu.

 
·         H endeksi bir önceki yıl aynı döneme göre 4.81%, I endeksi ise 4.42% oranında yükselerek TÜFE’de yukarı yönlü seyrin sinyallerini vermeye başlamıştır.

 
SONUÇ…
 

Beklentilerin altında gelen TÜFE, her ne kadar yıllık bazda artışa neden olduysa da TCMB’nin düşük faiz-yüksek zorunlu karşılık oranı politika bileşiminde geniş hareket alanı yaratmaya devam etmektedir. Nisan ayında TÜFE’de gıda fiyatları destekli oluşan ılımlı görünüme karşın çekirdek TÜFE’de görülen yukarı yönlü seyir dikkat çekicidir. İklim koşullarındaki destekleyici sürece karşın, ÜFE’de tarım sektöründe görülen yükseliş, petrol fiyatlarında süregelen artış ve bunun nakliye kanalıyla tarım maliyetlerine yansıması ihtimali, gıda fiyatlarındaki düşüşün devam etmemesine neden olabilecektir. Bu nedenle gıda fiyatlarının TÜFE üzerindeki destekleyici sürecinin 2.çeyrekten sonra azalacağını beklemekte ve yıl sonu enflasyon beklentimiz olan 7.30%’u korumaktayız. (TCMB enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon beklentisini 6.9%’a yükseltmiştir, piyasa ortalaması ise 7.0% seviyesindedir) Politika faizlerinde de yılın son çeyreğinden önce değişiklik olmayacağı yönündeki görüşümüzü sürdürmekteyiz.
 

Işıl BÜK

Halk Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gözler Çekirdek Göstergelerde…

TÜİK tarafından açıklanan fiyat endekslerine göre, Nisan’da tüketici fiyatları aylık bazda %0,87 artarak, bizim %1’lik tahminimizin altında ama piyasanın %0,9’luk...

Kapat