Işıl Bük: Cari İşlemler Açığı Tarihi Rekora Ulaştı…

·   Mart ayında cari işlemler açığı beklentilerin oldukça üzerinde USD9.76myr olarak gerçekleşti ve aylık bazda rekor kırdı. (Piyasa Beklentisi: USD8.2myr; Beklentimiz: USD7.5myr)
 

·   Yıllıklandırılmış cari açık USD60.5myr ile rekor seviyede gerçekleşti. İlk çeyrek itibarıyla yıllıklandırılmış cari açık rakamlarının GSYİH’nın 7.96%’ü seviyelerine ulaştığını hesaplamaktayız.
 

Finansman kaynaklarında doğrudan yabancı sermaye yatırımları artmıştır…

 
·   Cari açığın finansmanında Mart ayı itibarıyla bir miktar da olsa kalitenin arttığı görülmektedir. Yaşanan küresel krizin ardından zayıf seyir izleyen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında Mart ayı itibarıyla iyileşme görülmektedir.
 

·   Mart ayında gerçekleşen USD2.64myr’lık net doğrudan yabancı sermaye yatırımını ardından  yılın ilk çeyreğinde oluşan toplam USD3.05myr’lık net doğrudan yabancı sermaye girişi, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık üç kat artış göstermiştir.

 
·   Son 12 aylık net doğrudan yabancı sermaye girişi de USD9.2myr’a ulaşmıştır ki bu, Eylül 2009’dan bu yana görülen en yüksek 12 aylık rakamdır.
 

·   Portföy yatırımlarında yükseliş Mart ayında da devam etmiştir. Mart ayında aylık rekor seviyelerde gerçekleşen USD5.19myr net portföy yatırımı ile yılın ilk çeyreğindeki toplam portöy yatırımı akımı USD9.43myr’a ulaşmıştır.
 

·   Yıllıklandırılmış rakamlarla USD23myr’a ulaşan net portföy yatırımı tutarı tarihi rekor seviyelerine ulaşmıştır.
 

Net hata ve noksan kaleminde düzeltme gerçekleşmiştir…
 

·   TCMB’nin yaklaşık beş aylık gecikmelerle açıkladığı ve genel olarak yurtiçi yerleşiklerin yurtdışı mevduatlarındaki değişimi gösteren net hata noksan kaleminde yılın ilk iki ayında önemli miktarda giriş görülmekte idi. Kaynağı net olarak bilinemeyen ve cari açık finansmanında önemli rolü olan net hata noksan girişleri Mart ayı itibarıyla geriye yönelik olarak revize edilmiştir. Böylelikle Ocak-Şubat ayında toplam USD5.5myr civarında görülen net hata noksan tutarı USD3.35myr’a gerilemiştir.
 

·   Mart ayındaki USD949mn’luk net hata noksan girişi ile net hata noksan girişi yılın üç ayında USD4.3myr’a ulaşmıştır.
 

12 aylık borç çevirme oranlarında iyileşme görülmektedir…
 

·   Bankacılık kesimi 12 aylık borç çevirme oranlarında Ocak ayında başlayan iyileşme Mart ayında da devam etmiştir. Bankacılık kesimi 12 aylık borç çevirme oranı Şubat ayındaki 131.8% seviyesinden Mart ayında 138.9%’a yükselmiştir.
 

·   Özel sektörün de 12 aylık özel sektör borç çevirme oranı Mart ayında iyileşmeye devam etmiş olup, bir önceki ayki 84.11% seviyesinden 93.84%’e ulaşmıştır.

 
Sonuç Olarak…
 

TCMB’nin cari açığı azaltıcı önlemlerine karşın yılın ilk üç ayında cari açıktaki artış hızla devam etmiştir. Yılın ilk üç ayında cari açık bir önceki yılın aynı dönemine göre 120.5% oranında yükselmiş, aylık ve yıllık bazda rekor kırmıştır.

 
Mart ayında beklentileri aşan cari açık rakamında gelir dengesindeki açık etkili olmuştur. Yabancı şirketlerin yurtdışı kar transferlerini gösteren gelir dengesi kaleminde oluşan USD1.8myr’lık açık Mart ayı cari açığının beklentileri aşmasına neden olmuştur.
 

Ancak görülmektedir ki henüz TCMB’nin aldığı önlemler cari açık üzerinde etkisini göstermemekte ve cari açık Türkiye ekonomisindeki en önemli sorunlardan birisi olarak varlığını korumaktadır. Nisan ayı kapasite kullanım oranının 74.9% seviyesine hızlı yükselişi ve ilk öncü göstergelerden olan otomobil üretiminde devam eden güçlü görünüm iç talebin güçlü seyrini korumaya devam ettiği yönünde sinyal vermektedir. Bu nedenle yılın ikinci yarısından sonra TCMB’nin sıkılaştırıcı politikalarında hızlanma, bununla birlikte yüksek ithalatı baskılamak adına kamu tarafından ek önlemler gelmesi mümkün olabilecektir.

Işıl BÜK

Halk Yatırım

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yatırımcıya Yüzde 90 İN-Dİ-RİM…!

Türkiye’de, yıl sonuna kadar yatırım yapanlar, yüzde 50 ile 90 orasında değişen oranlarda vergi indiriminden yararlanacak.   Hazine Müsteşarlığının, ”Yatırımlarda...

Kapat