İşgal Hareketi 300 Bin Doları Bankaya Koydu

Dünya finansının sembol caddesi Wall Street’in yakınındaki Zuccotti Park’a kamp kuran sivil girişim hareketinin eylemleri birinci ayını doldururken, hareketi organize eden “occupywallstreet.org” web sitesi, direnişi dünya geneline taşıdı. Hareketin sözcülerinden Bill Dobbs, internet üzerinden ve gösteriler sırasında yapılan yardımların 300 bin dolara ulaştığını açıkladı.

  
Dobbs, battaniyeden konserve yiyeceğe kadar çok çeşitli yardımlar aldıklarını belirtirken polisin biber gazı kullanmasına karşı 20 adet de deniz gözlüğü bağışlandığını belirtti. Bugüne kadar ABD genelinde tutuklanan ‘işgal eylemcisi’ sayısı da 350’ye ulaştı. Eylemciler Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz’in, “ABD’de servetin yüzde 40’ı yüzde 1’in elinde” açıklamasından hareketle kendilerini “yüzde 99” olarak nitelendiriyor. İnternet üzerinden örgütlenen ve çığ gibi büyüyen bir kalabalığa dönüşen girişimin yöneticileri hakkında kesinleşmiş bilgiler yok.

 
Bu arada Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan bir anket New Yorklular’ın Wall Street protestolarına destek verdiklerini gösterdi. Ankete katılan New Yorklular’ın yüzde 87′sinin protestocuların Zucutti Parkında kalmalarına izin verilmesi gerektiğini düşündüklerini, yüzde 67′nin de eylemcilere tamamen destek verdiklerini gösterdi. Bu arada Demokrat Parti destekçisi olduğu söyleyenlerin yüzde 81′inin eylemcilere destek verdiklerini söylemeleri, bu oranın Cumhuriyetçileri destekleyenler arasında ise sadece yüzde 35 olması da dikkati çekti.
 

Eylemcilerin bu hafta içinde şu an için beklenen bir protesto gösterisi bulunmazken bazen bir gece öncesinden kentin bir yerinde protesto yapmaya karar verebiliyorlar. Ancak Manhattan’ın bu sefer başka ünlü bir meydanı olan Union Square’de 22 Ekim’de yeni bir protestonun yapılacağı şimdiden duyuruldu.
 

Zuccutti Parkında kalmaya devam eden eylemciler parkın temizliğini üstlendiklerini ifade etseler de parkın sahibi olan Brookfield şirketi, parkı mutlaka temizlemeyi düşündüğünü, parkın eylemciler tarafından kullanılması nedeniyle hem pislenip zarar gördüğünü, hem de parkı başka kimsenin kullanamadığını savunuyor.
 

Merkel sempati duyuyor

  
En büyük gösterilere sahne olan Avrupa ülkelerinden İspanya, Almanya, İsviçre, İngiltere, Avusturya ve Fransa’da binlerce kişi barışçıl bir şekilde hükümetleri protesto ederken, İtalya’nın başkenti Roma’daki gösterilerin yaklaşık 1.4 milyon dolarlık  zarara yol açtığı açıklandı.

   
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, Merkel’in hafta sonunda dünya genelinde düzenlenen gösterilerini çok ciddiye aldığını ve sempati duyduğunu belirterek, “Protestolar adalet için derin endişe ve haklı istekler içeriyor. Ancak sadece bankaları suçlamak kolaycılık” dedi.
 

BM’den de destek geldi

 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da hareketi anladığını söyledi. 17 Eylül’de Wall Street’i “Amerika’nın Tahrir Meydanı” yapma niyetiyle yola çıka “Wall Street’i İşgal Et” girişiminin, protestolarına başlarken 2010 yılının sonlarından bu yana Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan sosyal hareketlenmeden etkilendikleri belirtiliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
18 Ekim 2011 Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Fransa'nın "Aaa" olan kredi notunun, borç hacmi ve Avrupa borç krizinden...

Kapat