İşdünyası OVP’yi Tartışıyor

 

Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve işveren konfederasyonları hükümetin Cuma günü açıkladığı Orta Vadeli Programı tartışıyor.  Otomotif ve alkollü içecek üreticilerinden büyük tepki var.  İthalatçılar da KKDF’nin %3’den %6’ya çıkartılmasına kızgın, ama OVP’ı beğenen de var, eleştiren de.

 

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, hükümetimizin dün açıkladığı Orta Vadeli Programı (OVP) ‘çıpa niteliği taşıyan bir program’ olarak değerlendirirken, yapılan ÖTV zammı konusunda ise, “Dolaylı vergiler kolay toplanır ama bir sınırı vardır” yorumunda bulundu.

 

Boyner, şu değerlendirmeyi yaptı: “OVP’yi, Türkiye’nin orta vadede diğer gelişmekte olan ülkelere göre fark yaratması açısından çok önemli buluyoruz. Gelişmiş ekonomilerin yarını bile planlamadaki zorlukları dikkate alınınca, Türkiye’nin üç yıla yönelik önemli hedeflerinin, makro ekonomik politikaları ve gelişme eksenlerini ortaya koyan bir programın kamuoyuna sunulmasının son yıllarda gelinen ekonomik olgunluk seviyesinin bir başka işareti.”

 

Çıpa niteliği taşıyor

 

Boyner, değerlendirmesine şöyle devam etti: “En önemli ihtiyaç, belirsizliğin azalmasına katkıda bulunacak, çıpa niteliği taşıyan bir program olduğundan, daha önceki dönemde de olduğu gibi, bu belge iyi bir tartışma zemini sağlıyor.”

 

Vergi reformu artık elzem

 

Boyner, şunları dile getirdi: “Dolaylı vergilerin, toplanan vergilerin büyük bir bölümünü oluşturması, özellikle düşük gelir gruplarının zarar görmesine, vergi tabanının darlığının gözden uzak kalmasına neden olmakta. Dolaylı vergiler kolay toplanan vergilerdir, ancak her vergi kaynağının bir sınırı vardır ve sınıra yaklaşıyoruz. Orta Vadeli Program’da kayıtdışı ile mücadele ana amaçlardan bir tanesi. Hem düşük gelirli grupların refahı, hem vergi geliri dağılımındaki çarpıklığın giderilmesi için yeni ve kapsamlı bir vergi reformu artık çok elzem.”

 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, orta vadeli programın ekonomide fren yapılacağına yönelik ipuçları verdiğini belirtti.

 

Çenesiz, İstanbul Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu’nun (İSİFED), TÜRKONFED’e katılım töreni öncesi düzenlenen “Türkiye Ekonomisinde Fırsatlar-Tehditler, Girişimcilik ve Sivil Toplumun Rolü” konulu toplantıda yaptığı konuşmada, orta vadeli planda belirtilen büyüme öngörülerini gerçekçi bulduklarını söyledi.

 

Hedeflenen büyüme rakamlarında istikrarın sağlanması için iç tasarrufları artırmak, rekabet gücünü geliştirmek ve ekonominin verimli çalışmasını sağlamak gerektiğini ifade eden Çenesiz, programın genel hatlarıyla gerçekçi bir yapı sergilediğini belirtti.

 

Çenesiz, “Büyüme öngörülerinde ihtiyatlı davranıldığı görülüyor. 2011 için yüzde 7,5, 2012 için yüzde 4 ve 2013 ve 2014 için yüzde 5 büyüme hedefleri ekonomide fren yapılacağına yönelik ipuçları veriyor” dedi.

 

Türkiye ekonomisinde öngörülen büyüme rakamlarında istikrarın sağlanması için iç tasarrufların artırılması, rekabet gücünün geliştirilmesi ve ekonominin verimli çalışmasının sağlanması gerektiğinin altını çizen Çenesiz, “Bunları başarmak için bütçe disiplini, enflasyonla mücadele ve aşırı değerlenmeyen Türk Lirası olmak üzere üç önemli ayağı bulunan makroekonomik istikrarın gözetilmesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Orta Vadeli Programı, dünyada gelişmiş ülkelerin yarını bile göremedikleri bir dönemde, iş dünyası olarak geleceği görme açısından olumlu değerlendirdiğini bildirdi.

 

Sabancı, Orta Vadeli Programa ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Başbakan Yardımcısı sayın Ali Babacan’ın açıkladığı Orta Vadeli Programı, dünyada gelişmiş ülkelerin yarını bile göremedikleri bir dönemde, iş dünyası olarak geleceği görmemiz açısından olumlu değerlendiriyorum. Türkiye’nin büyümesi, ihracatın artması ve cari açığın düşürülmesini öngören Orta Vadeli Programın ana hatlarını ekonomimizin gelişmesi ve kalkınması bakımından faydalı buluyorum. Ekonomimizin kalkınmasına katkı sağlayacak bu programın gerçekleşmesi için hep beraber el ele vererek çalışmalıyız. Birlik ve beraberlik içinde oluşturulacak yeni bir anayasa, sağlıklı vergi ve hukuk reformu ile Orta Vadeli Programda öngörülenden daha düşük bir cari açığın gerçekleşeceğine inanıyorum.”

 

Hürriyet, Dünya, Milliyet, AY

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Teknik analiz: Altın 1,600-1,730 dolar bandına takılabilir

Altının 2 ayın en düşük seviyesinden kaydettiği ralli, işlem devirindeki azalma sebebiyle 1,730 dolar seviyesinde takılabilir

Kapat