İşaretler Altının Daha da Değerleneceği Yönünde Ancak…

Altın Salı gününe 1719.45 dolar/ons seviyesinden giriş yaparak devamında da oldukça volatil seyir izledi. İlk etapta Asya piyasalarında hızla 1775 dolar/ons’a uzanırken ardından satış yedi. Tepki alımları ile bu seviyenin de üzerine çıkan sarı maden gün ortasından itibaren sert şekilde düşüşe geçti. 1715 dolar/ons ile günün en düşük seviyesini kaydetmesinin ardından yeniden alımları karşıladı.
 

Dün itibariyle piyasaların odaklandığı FED Açık Piyasa Komitesi toplantısı öncesinde alım-satım karma işlemlerine sahne olan altın, toplantının sonuçları ile bu kez günün en yükseği 1780 dolar/ons’a tırmandı. FED, 2013 ortalarına kadar faizleri 0-0.25 arasında tutacağını, enflasyona dair gelişmelerin takip edildiğini bildirdi. Ekonominin beklentilerin altında büyüme kaydetmesi, tüketimin yavaşlaması diğer negatif konu başlıkları idi. Yatırımcılar FED’den 3. bir parasal genişleme paketi beklerken, karşılık bulamasalar da Merkez Bankası’nın yapılabilecekler üzerine çabalamasını bir ışık olarak görerek borsaları yüzde 5 civarında yukarı çektiler. Bir kez daha FED’in açıklamaları ile nemalanan altın 1738.20 dolar/ons son fiyatı ile günlük bazda yüzde 1.2 değerlenirken, gün içinde ulaştığı 1780 dolar/ons seviyesiyle platini bile gölgede bıraktı. Euro/dolar paritesi gün boyu 1.42 – 1.43 arasında dalgalanırken, açıklamaların ardından sert şekilde dolay aleyhine işlem gördü. Parite; kapanış seviyesi olan 1.4371 ile yüzde 1.36 oranında değerlenirken, zayıflayan dolar ham petrol fiyatlarını bir miktar yukarı itti. Altın’ın oynak seyri, ciddi bir düzeltmenin de habercisi gibi. İşaretler uzun vadede daha da değerleneceği yönünde ancak sağlıklı bir yükseliş için düzeltme beklentisi de yüksek. Sarı maden sabah seansında 1750 dolar/ons üzerinde işlem görmeyi sürdürüyor.
 

Bugün itibariyle Almanya’dan TÜFE, ABD’den MBA mortgage başvuruları, toptan satış ve ham petrol stokları bekleniyor. İstanbul Altın Borsası Salı gününe 1730 dolar/ons seviyelerinden merhaba dedi. Spot piyasada Asya’dan itibaren gerçekleşen alımlarla hızla yükselen altın en yüksek 1775 dolar/ons’a kadar ulaştı. Ardından sert satışlara sahne olan Borsa’da yeniden 1730 dolar/ons’lu seviyelere geri gelindi. İşlem hacmi 3 tonu bulan altın kapanışı 1731 dolar/ons’tan gerçekleştirirken, gün içindeki volatil seyre rağmen yüzde 1.6 oranında değerlendi. Gümüş’te ise kayıp yüzde 4.7’yi bulurken son fiyat 38.20 dolar/ons olarak kaydedildi.

Troy Kıymetli Maden

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Türbülans Çağı

Lehman Brothers’in batması ile başlayan ve 2009 martına kadar süren sert dalgadan beri borsalarda yaşamadığımız sertlikte satış dalgalarının geldiği günler...

Kapat