İş-Kur 165 Milyon Dolarlık Döviz Satışı Gerçekleştirdi

Merkez Bankası’nın piyasalara döviz satış hamlesine kamu kurumları da katılıyor. Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) son iki günde 165 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi. İş-Kur’un bugünkü satışı 80 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

 
Uzmanlar, kamu kurumlarının dönem dönem böyle satışlar yaptığına dikkat çekiyor. Bu dönemdeki satış ise Merkez Bankası’na destek hamlesi olarak yorumlanıyor. Elinde ciddi döviz portföyü olan kamu kurumlarından satışların devam edebişleceği tahmin ediliyor.
 

Oyak Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Alper Erginol, İŞKUR’un gerçekleştirdiği satışın Merkez Bankası’nın aldığı döviz likiditesini artırma yönündeki hamlelere destek niteliğinde olduğunu söyledi.

 
Erginol, “Kamu kurumları ve kamu bankalar böyle durumlarda bu tip satışlar yapabiliyor. Bunlar Merkez Bankası’nın son aldığı kararları destekleyici nitelikte adımlar” dedi.
 

Öte yandan Merkez Bankası da bugün döviz satış ihalesi ile 70 milyıon dolarlık bir satış yapacağını duyurdu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
S&P not indirimine doymadı

Cuma günü ABD'nin kredi notunu düşüren S&P, not indirimlerine ABD hazinesine bağlılığı yüksek olan kuruluşlar ve finansal kuruluşlarla devam etti

Kapat