İş Dünyasının En Büyük Korkusu

İş dünyasının kur korkusu yeniden hortladı.
 

Reel dolar talebi nedeniyle 1,9068 seviyelerini test eden dolar/TL kuru Merkez Bankası’nın yükselen kuru dizginlemek amacıyla iki gün için 1.7 milyar dolarlık ihale açacağı yönündeki açıklamasının ardından 1,8790 seviyesine kadar geriledi.

 
Merkez Bankası’nın 26 Ekim’de lirayı desteklemek adına 5 maddelik eylem planı açıklamasının ardından dolar/TL kuru 1,90 seviyesinden 1,86′lara kadar gevşemiş, sonra tekrar yükselişe geçmişti.

 

Merkez Bankası’nın kurla bu kadar sık oynaması, iyi niyetli ama riskli bir hareket olarak yorumlanırken kurdaki oynaklığın, İMKB’de döviz açığı olan veya ithalatçı şirketlerin yanı sıra yerli üretim girdisi nedeniyle ihracatçı firmaları da olumsuz etkilemesi bekleniyor.
 

”İDEAL KUR NERESİYSE ÖĞRENMEK İSTİYORUZ”

 
İTHİB Başkanı İsmail Gülle, Gazeteport’a yaptğı açıklamada, kurun dengesiz seyrine değinerek, ”kur artık bize fayda değil zarar getiriyor” diye konuştu. Gülle, iki sene önce inanılmaz değerli olan olan TL’nin, iki yılda yüzde 70′e yakın değer kaybettiğini belirterek kurların zarar ettirici kurlar haline geldiğini dile getirdi.

 
Merkez Bankası elinde tüple kenardan yangına müdahale edecekmiş gibi durduğunu kaydeden Gülle, MB’nın sınırlı enstürmanla izlediğini, karşılık oranları, faizle ilgili düzenlemeye ihtiyaç olduğunu savundu. Gülle, ideal kur seviyesini öğrenmek istediklerini bildirerek, ”Merkez Bankası Başkanı Başçı önce ideal kurun 1,65 seviyesi olduğunu, daha sonra 1,75 olduğunu, daha sonra 1,85 olduğunu söyledi. İdeal kur neresiyse artık biz de öğrenmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

 
KUR ARTIŞI BANKALARIN DESTEĞİYLE YARAR SAĞLAR

 
Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, Gazeteport’a yaptığı açıklamada, kur artışının ancak bankaların sağlayacağı kredi desteğiyle yarar sağlayacağını belirtti.
 
Son dönemde kredilerle ilgili BDDK tarafından getirilen kısıtlamalara değinen Reis, Türkiye’de üretilen yerli ürünlerin ihracatıyla ilgili bankaların kredi verme konusunda destek vermeleri gerektiğini dile getirerek kur artışının ancak böyle olumluluk sağlayacağını söyledi. Dolar kurundaki oynaklığın eskisi gibi olmadığını dile getiren Reis, doların düşüş trendine gireceği öngörüsünde bulundu.

 
OTOMOTİV DE OLUMSUZ ETKİLENECEK

 
Geçtiğimiz aylarda ÖTV’de yapılan düzenlemenin etkisiyle 2012′de daralması beklenen otomotiv sektörü de döviz kurundaki artıştan olumsuz etkilenecek sektörlerin başında geliyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, Gazeteport’a yaptığı açıklamada, kur artışının otomotiv sektörünün yanında diğer sektörleri de olumsuz etkileyeceğini belirtti. En büyük riskin volatilite olduğunu dile getiren Erce, sepet kurun 2,20 seviyesine yakın seyrettiğine değinerek Avrupa’daki gelişmelerin doların yönünü tayin edeceğini söyledi.

 
TL ÜZERİNDE BASKI SÜRER

 
HSBC Raporu’nda, kurumsal kaynaklı döviz talebi nedeniyle TCMB’nin yakından takip ettiği gelişmekte olan 10 ülke para birimine göre TL’nin son iki iş gününde yüzde 1.5 değer yitirdiği, TCMB’nin yeni ihale yönteminin de istenildiği ölçüde etki yapmadığına dikkat çekildi.

 
Raporda, TCMB’nin TL likiditesini sıkmaya devam edeceği, yüksek miktarda belirlenmesi beklenen döviz satış ihalesine rağmen TL üzerindeki baskının sürebileceğine değinildi. Perşembe günkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde olması muhtemel faiz artışı baskısı  nedeniyle TCMB’nin  doğrudan müdahale ihtimalinin de olduğuna yer verildi.   (Gazeteport)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HSBC: Muzik Durmasin..

Ispanya’nin dun gerceklestirdigi borclanma ihalelerinde beklentilerin uzerinde talep gelmesi ve olusan ortalama faizlerin belirgin gerilemesi global piyasalardaki risk algilamalarini olumlu...

Kapat