İran Tehdit Etti, Petrol Yükseldi

İran’la krize pazarlıkla çözüm bulma umutları Atom Enerjisi Kurulu temsilcilerini nükleer bir tesisi ziyaret etmesine izin verilememesi ile suya düştü.  Heyet, aniden Viyana’ya dönüp görüşmelerin neticesiz kaldığını beyan etti. İran’lı bir generalin ülkeye tehdit gelirse önalıcı (pre-emptive) saldırı hakkını kullanacağını açıklaması ile jeo-politik risk primi yükseliyor.

 

Bu sabah TSI 07:30’da Asya’da WTI futures 106 doları, Brent ise 121 doları yukarı kırdı. Çin’de flaş PMI’ın 48.8’den 49.7’ye yükselmesi petrole destek verirken, ABD’de stokların birikmesi ise negatif olarak yorumlanıyor.

 

Uluslararası Enerji Ajansı İran petrol pazarından çekilse de, Suudi Arabistan ve diğer üreticilerde dünyayı besleyecek kadar atıl kapasite olduğunu hesapladı, ama petrolun bu fiyatlarla dünya ekonimisinde büyümeye zarar verdiğini de açıkladı. IEA hesabına göre, petrol fiyatı 2008’in 147 dolar zirvesine eşit.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Küresel Likidite Koşulları Para Politikasının Odağında

Para Politikası Kurulu (PPK) bugün gerçekleştirdiği aylık olağan toplantısında politika koridorunu yukarıdan daraltmayı tercih etti. Kurul’un beklemede kalacağı yönündeki beklentiye...

Kapat