Irak, Yapılanmaya Sürecine Giriyor

ABD işgalinin ardından altyapı sorunlarının yanında enerjide çok  ciddi açığı ortaya çıkan Irak, doğal gaz ve petrol alanında BOTAŞ ve  TPAO’nun içerisinde olduğu bir yapılanma süreci başlatıyor.
 

Gas&Power’in haberine göre, önemli miktarda doğal gaz ve petrol  rezervine sahip olan Irak, bu kaynakları dünya pazarlarına ulaştırmak  için kısa süre önce BOTAŞ kanalıyla bir çıkış yolu aramaya başladı.  BOTAŞ Genel Müdürü Fazıl Şenel ile Irak’taki temasları sırasında  görüşen Iraklı yetkililer, bu kapsamda bir dizi iş önerisinde bulundu.  Öncelikle güneyden kuzeye gidecek bir ham petrol boru hattı yapmayı  planlayan Irak, bu hattın mühendislik ve müteahhitlik işlerinde  BOTAŞ’la birlikte hareket etmek istiyor. 70 milyon ton civarında bir  kapasiteye sahip olması planlanan hat, ikmal olanağı Basra Körfezi ile  sınırlı Irak’ın güneyde üreteceği petrolün Türkiye üzerinden Ceyhan’a  sevkini sağlayacak.
 

Irak ve Türkiye’nin görüştüğü konular arasında, Kerkük-Yumurtalık  ham petrol boru hatlarından atıl durumdaki hasarlı 40 inçlik hattın  yeniden BOTAŞ tarafından yapılması ve Irak doğal gazının Türkiye  üzerinden Avrupa’ya iletimi de bulunuyor.
 

Irak’taki ihalelerde biri operatör olmak üzere iki sahaya yönelik  ihalelerin yanı sıra, kuyu açılmasına yönelik projeyi de kazanan TPAO, şimdi Kasım ayındaki dördüncü tur ihalelere hazırlanıyor. TPAO petrol  ve doğal gaz arama ihalelerine yine güçlü konsorsiyumlarla girmeyi  hedefliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
WSJ: Dolar Rallisi İçin Sevinmeyin

Wall Street Journal’a göre daha dolar alma zamanı gelmedi. Doların son günlerdeki güç kazanması bir çok traderı ikna etmedi.  Euro’nun hala...

Kapat