Irak’ın En Büyük Elektrik Santralini Çalık Enerji Yapıyor

Irak Başbakan Yardımcısı   Hüseyin Şehristani, Irak’ta büyük miktarda elektrik açığı olduğunu belirterek,   üretim kapasitesinin geliştirilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını   söyledi.
 

Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin memleketi Kerbela iline bağlı El Hayrat   nahiyesinde Çalık Enerji tarafından yapılacak ülkenin en büyük santralinin temeli   dün düzenlenen törenle atıldı.

 
Törene, Irak’ta enerjiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani,   Enerji Bakanı Raad Shalal Saeed, Kerbela Valisi  Amaleddin El Hır, Çalık Holding   Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji Genel Müdürü Saim Dinç  katıldı.Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, törende yaptığı konuşmada,   Irak’ta büyük miktarda elektrik açığı olduğunu ifade ederek, bir taraftan mevcut   santrallerin geliştirilmesi için çalışma yaparken, diğer taraftan üretim   kapasitesinin hızla arttırılması için Güney Kore ile toplam 2 bin 500 megawatlık   (mw) dev jeneratörlerin kurulması için anlaşmalar imzaladıklarını bildirdi.   Şehristani, bunlardan bin 500 mw gücünde olan bir bölümünün bir yıl içerisinde   hizmete gireceğini açıkladı.

 
Halen geliştirme çalışmaları süren ve yeni yapılan 19 santral projesinin   devam ettiğini kaydeden Şehristani, bu çalışmalar tamamlandığında üretim   kapasitesinin 4 bin 500 mw’tan 12 bin mw’ta çıkacağını ve ek olarak yapılan   çalışmalarla kapasitenin 15 bin mw’a ulaşacağını bildirdi. Şehristani, yapılan   yatırımlarla Irak’ın elektrik üretim kapasitesinin 4-5 yıl içerisinde 20 bin mw’a  çıkacağını ifade etti.
 

Çalık Holding ile şimdiye kadar 2 santral projesi konusunda anlaşma   sağlandığını hatırlatan Şehristani, firmanın programın ilerisinde bir çalışma   içinde olduğunu belirterek, bugün temeli atılan Hayrat santralinin ilk ünitesinin   2012 yazından önce üretime geçeceğini ve 2 yıl dolmadan önce tam kapasiteyle   üretime geçeceğini kaydetti.
 

Kerbela’nın önemli kutsal bir yer olması sebebiyle önemli bir turizm   merkezi olduğuna işaret eden Hüseyin Şehristani, geçen ocak ayında Şiilerce   kutsal sayılan günlerde Kerbela şehrine 2,5 milyon ziyaretçinin geldiğini,   2012′de bu sayının 12 milyona ulaşmasını beklediklerini söyledi. Şehristani,   bunun yabancı yatırımcılar açısından Kerbela’nın cazibesini arttırdığını   belirterek, şöyle konuştu:
 

”Irak’ta son 2 yılda güvenlik alanında sağlanan istikrar ile yatırım ve   yatırımcı sayısında önemli artışlar kaydedildi. Bu konuda Çalık Enerjiye teşekkür   ediyorum. İşi zamanında ve kolaylıkla bitirebilmesi için merkezi ve yerel   hükümetler olarak elimizden geleni yapacağız. Aşiretlere de özellikle güvenlik   konusunda işbirliği çağrısında bulunuyorum. Haksız çıkar elde etmek isteyenleri   ve iş yapımı konusunda zorluk çıkaranları ilgili yerlere şikayet etmelerini   istiyorum.”
 

IRAK’IN SIFIRDAN YAPILAN EN BÜYÜK ELEKTRİK SANTRALİ-
 

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da törende yaptığı   konuşmada, Irak’ın gelişimi ve refahı için atılan adımlara üstlendikleri   projelerle katkı sağladıklarını belirterek, bugün temeli atılan 1250 MW gücündeki   El Hayrat doğalgaz çevirim santralinin yanısıra Musul yakınlarında da 750 mw   gücündeki Ninova Doğalgaz Çevirim Santrali inşaa edeceklerini hatırlattı. Musul’daki santralin yapımına yakında başlayacaklarını açıklayan Çalık, El Hayrat   Santralinin yapımının 2 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü, ancak bu süreçte   tamamlanan bölümlerde hemen elektrik üretimine başlanacağını söyledi.
 

Söz konusu 2 santral ile Irak’ın elektrik ihtiyacının önemli bir   bölümünün karşılanacağını söyleyen Çalık, şöyle devam etti:  ”Elektrik sıkıntısı Irak’ın en büyük sorunlarından biri. Irak Hükümeti,   halkın yaz aylarında yaşadığı elektrik sıkıntısını 2012 yılına kadar büyük ölçüde   azaltmayı hedefliyor. Temeli atılan ve 445,5 milyon dolar inşaa edilecek El   Hayrat santralinde Irak tarafından General Elektrik’ten alınan 10 gaz tribünü   bulunacak. Doğalgazın yanı sıra fuel oil ve dizel yakıt kullanılabilecek. 1250 MW  gücündeki santral Irak’ın elektrik üretim kapasitesini yüzde 20 arttıracak.”
 

Çalık Holding olarak, Irak’ta elektrik, gaz ve petrol sektörünü yakından   takip ettiklerini vurgulayan Ahmet Çalık, Musul’un 60 km güneyinde yapılacak 750   mw gücündeki Ninova santralinin 388,5 milyon dolara mal olacağını ve 20 ayda   tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Ninova santralinin 250 bin hanenin 24   saat kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılayacağını dile getiren Çalık 2 santralde toplam 2 bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.

 
Çalık, ”Irak’ta iş yaparken kendimizi evimizde hissediyoruz. Bunun   rahatlığı içerisinde çalışıyoruz. Bu projenin uygulanmasında yerel yönetimler ile   yakın işbirliği yapıyoruz” dedi.

 
-KAPASİTE 6 BİN 500 MW’A ÇIKACAK-
 

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Irak’ta 12-13 bin mw elektrik   ihtiyacına karşın halen 4 bin 500 mw elektrik üretilebiliyor. Üretim ihtiyacı   karşılamadığı için şehirlerde günde en fazla 4-5 saat elektrik verilebiliyor.   Halk elektrik ihtiyacının büyük bir bölümünü dizelle çalışan, mahallelerde   kurulan jeneratörlerden karşılıyor. Bir jeneratörden ortalama 100 ev   yararlanabiliyor. Bu nedenle Irak sokak ve caddelerin üzerinin jeneratörlerden   çekilen hatlar sebebiyle örümcek ağı gibi elektrik kablolarıyla kaplı olduğu dikkat çekiyor.
 

Çalık Holding Enerji, inşaatını üstlendiği toplam 2 bin MW gücündeki iki   santral ile Irak’ın mevcut 4 bin 500 mw’lık elektrik üretimini 6 bin 500 mw’ta   çıkarmış olacak. Çalık Holding, her iki santralin sadece yapım işini Çalık Enerji   firması olarak üstlendi. Çalık Enerji’nin gerçekleştireceği söz konusu elektrik   santrallerinin Türk firmaları tarafından Irak’ta üstlenilen ilk ve en büyük enerji müteahhitlik işi olduğu belirtildi. Irak’ta Çin ve İranlı firmalarının da   elektrik santrali yaptığı, ancak bu santrallerin daha küçük boyutlarda olduğu   kaydedildi.
 

Temeli bugün atılan El Hayrat santrali, Irak Başbakanı Maliki’nin doğduğu   El Hindiye ilçesinin Hayrat nahiyesinde inşaa ediliyor. Doğalgaz yatağı   bulunmayan bölgeye 4 yıl içinde borularla doğalgaz getirilecek. İnşaatı 2 yılda   tamamlanacak santralde doğalgaz getirilene kadar dizelle elektrik üretimi   yapılacak. Yetkililer, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarının düşük olması sebebiyle   Irak’ta bu ham maddelerle elektrik üretim maliyetinin düşük olduğuna dikkat   çekiyor.
 

Yetkililer, ”Irak’ta neredeyse elektrik yok. Hemen hemen sadece Kuzey   Irak’taki Kürt bölgesi kesintisiz olarak elektrik alabiliyor. Bu nedenle Irak’ta   elektrik maliyetinden çok ne şekilde olursa olsun elektrik üretimi önem taşıyor”   diye konuştu. Çalık Holdinge bağlı GAP İnşaat da 194 milyon dolar tutarındaki   Bağdat-Uluslararası Bağdat Havaalanı yolunun çevre düzenleme ve peyzaj işlerini yürütüyor. Çalık Holding, Irak’ta 1 milyar 27 milyon dolar tutarında 3 iş   üstlenmiş durumda.

 
-ÇALIK, IRAK’TA YATIRIMCI OLARAK DA YER ALMAYA HAZIRLANIYOR-
 

Çalık Enerji Saim Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak’ta halen 2   santralin yapımını müteahhit olarak üstlendiklerini belirterek, enerji sektöründe   yatırımcı olarak da yer almayı öngördüklerini, çeşitli alternatiflerin   bulunduğunu ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğini söyledi.
 

Açıklanan Kanal İstanbul Projesi nedeniyle Samsun-Ceyhan boru hattı   projesinin askıya alındığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Dinç,   bunun sözkonusu olmadığını, çalışmaların devam ettiğini belirtti.
 

Türk müteahhitlerin yoğun olarak çalıştığı Libya ve diğer Kuzey Afrika   ülkelerindeki sorunlar nedeniyle müteahhitlerin pazar kaybı yaşandığı, bu   çerçevede Çalık Holding’in durumunu sorulması üzerine Dinç, kendilerinin Orta   Asya ve Ortadoğu’da iş yaptığını ve şu anda bu bölgelerde bir sorun   yaşamadıklarını kaydetti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
TİM: 500 Milyar Dolarlık İhracat Hayal Değil

Türkiye İhracatçılar Meclisi   (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, ”2023′te 500 milyar dolar hedefini”nin hayal olmadığını, Türkiye’nin...

Kapat