Intesa Türkiye’de Banka Kuracak

Daha önce Garanti ve Finansbank ile ilgilenen Intesa sıfırdan lisans almak için BDDK’nın kapısını çaldı.

Türkiye’de satışa çıkan her bankayla ilgilenen İtalyan devi Intesa, bu kez bankacılık lisansı alarak pazara girmeye karar verdi. İtalya’nın en büyük bankalarından biri olan Intesa sıfırdan bankacılık lisansı almak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) başvurdu. Banka 300 milyon dolar sermaye sözü verdi.

BDDK’dan üst düzey bir yetkili, İtalyan Intesa’nın kuruma bir ay önce başvurduğunu belirterek, “Intesa başvuru için profesyonel bir dosya hazırlamış. Teminatlarının da hazır olduğunu ifade ediyorlar” değerlendirmesini yaptı. Yetkililer, dosya üzerindeki incelemelerin sürdüğünü belirtti.

İKİ BANKAYA TALİPTİ

İtalyan Intesa’nın daha önce Garanti Bankası ve Finansbank’ın satış sürecinde de adı geçmişti. Intesa iki bankaya da talip olmuştu. Intesa’nın 2010′da 920 milyon euro olan kârı geçen yıl 460 milyon euroya düştü. Bankanın 103 bin çalışanı bulunuyor. 11 ülkede 12 bankası ve ortaklığı bulunan Intesa’nın toplam şube sayısı ise 7 bin 570. Intesa’nın başvurusunun onaylanması durumunda BDDK 12 yılın ardından ikinci kez mevduat bankacılığı izni vermiş olacak. Kurum geçen yıl Lübnan merkezli Bank Audi’ye lisans vermişti.

Odea Bank adını tescil ettirdi Türkiye ‘de uzun yıllar sonra ilk kez sıfırdan lisans alan Lübnanlı Bank Audi, Türkiye’deki bankasının adını “Odea Bank” olarak belirledi. BDDK’dan kuruluş izni alan bankanın bina, personel, teknolojik alt yapı gibi konuları kapsayan faaliyet iznini de alması gerekiyor. Yetkililer, Odea Bank’ın ekim ayından önce faaliyete geçmesini beklediklerini ifade ediyor. Banka aynı ismi bankacılığın yanı sıra sigorta, elektronik, gıda gibi alanlar için de tescil ettirdi.

Bilgin ‘Yeni girişler olabilir’ demişti BDDK Başkanı Tevfik Bilgin de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye’ye 2012′de yeni banka girişleri olabileceğini söylemişti. Bilgin, “Bankacılık risktir, onlarca riski bir arada yönetme sanatıdır. Ülke olarak bu riski iyi yönetiyoruz. Onun için dünya ekonomik bunalımla boğuşurken, Türkiye’ye 2012′de yeni banka girişleri de olabilir, bunun sinyallerini alıyoruz” demişti.nüne değinen Abay, 800 bin lira civarında fatura ödeme iadesi yaptıklarını, 102 bin müşterinin paketi olduğunu, bankadaki müşteri tabanında bireyselde yüzde 80’lik artış sağladıklarını iletti.     (Sabah)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Kapalıçarşı’da Geriledi

İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gram  satış fiyatı 96,50 lira, Cumhuriyet Altının satış fiyatı ise 650,00 lira  oldu. İstanbul...

Kapat