Internet’e Sansür Geliyor—Susacakmısınız?

Türkiye’de özgür düşüncenin devlet müdahelesi olmadan kendini rahatça besleyebileceği tek alan olan Internet’de BTK kararı ile karartılıyor.  Ağustos’dan sonra artık devlet her eve bir filtre yerleştirecek ve nelerin okunabileceğine karar verecek.  Üstelik, şifreyi aşmaya kalkarsak cezayı yaptırım da gelebilir.  Ne hakla?  Ve daha önemlisi ne amaçla?  Devlet benim ne okuduğumz, ne seyrettiğimi niye denetlemek istesin?  Biz 12 Eylül’de bundan mı özgürlüklere %58 EVET oyu verdik?

Sansür burda kalmaz, çünkü sansürün amacı tek tip ve itaatkar düşünce yaratmaktır.  Bakalım RTÜK’e.  İlk kurulduğu yıllarda Türkiye’nin tümünün artık gına getirdiği TV’deki sefilliklere, müstehcenliğe kaçan erotizme, küfre, bitmeyen reklamlara karşı tutum almıştı.  Yıllar içinde sadece en dar kafalı muhafazakar düşüncenin istediklerini yerine getiren bir robotlaştırma fabrikası haline geldi.

Özgür basın artık bitti, bu baskı varken hiç bir gateze serbestçe düşünce ifade edemez.  TV de bitti, yakında Başbakan “ulusal güvenlik” gerekçesiyle her yaıyını durdurabilecek.  Sırada Internet kaldı.  Onu da ele geçirirlerse, özgür düşünce de bitecek.  Hakkaten, siz okurlar, Internet’ten beslenenler, SUSACAKMISINIZ?

Delil Bir:  Ekşi Sözlük kapatılıyor

tib‘in 21 nisan’da sadecehosting‘e gonderdigi ve tarafima an itibariyle ulasmis, asagida alintiladigim mail’in ozetidir. tib’in yolladigi “sonlandirilacak hosting’ler” listesine sourtimes.org‘u sikistirmislar. sourtimes.org bildiginiz uzere eksi sozluk‘un tum arka planini olusturuyor. sourtimes.org ‘u sonlandirmak eksi sozluk’u sonlandirmak anlamina geliyor. “katalog suclar” dedikleri de ancak eksi sozluk iceriginden varilabilecek bir sonuc zira sourtimes.org adresine girdiginizde zaten eksi sozluk‘e yonleniyorsunuz.

Ve BTK Kararı—Radial’den  Kaan Sezyum yazdı

22 Ağustos tarihinde Türkiye interneti (ki ‘Türkiye interneti’ diye bir kavramdan bahsetmek bile saçma) bu sefer garantili bir şekilde karanlığa gömülecek. Devlet, bir şekilde bilgiye ulaşmamızı, haberleşmemizi ve özgür bireyler olmamızı istemiyor olacak ki, bu kez internette yasaklanan (yani kara listeye alınan) sitelere girdiğiniz zaman, bu davranışınız yasadışı sayılıp sizi de bulacaklar. Sizleri modern Türkiye’nin yüzü Bilgi Teknolojileri Kurulu’nun kararından seçtiğim bazı noktalarla ve kalitesiz, özgürlüksüz, insan haklarını hiçe sayan ileri Türk interneti anlayışıyla baş başa bırakıyorum.
* * *
BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURULU KARARI
Karar Tarihi: 22.02.2011 / Karar No: 2011/DK-10/91
Gündem Konusu: İnternetin Güvenli Kullanımı.
Filtrelemeye esas veritabanına erişim
MADDE 5 – (1) Kullanıcı profilleri kapsamında filtrelenecek alan adı, IP ve portların tutulduğu liste, Erişim Engelleme Kararlarının Aktarılması Projesi kapsamında İşletmecilerle Kurum arasında kurulmuş bulunan noktadan noktaya güvenli veri hatları üzerinden İşletmecilerle paylaşılır.
Kullanıcı profilleri
MADDE 6 – (1) İşletmeciler, güvenli internet hizmetini standart profil, çocuk profili, aile profili ve yurtiçi internet profili (Herhalde uzun süredir şakası yapılan ‘Türkiye içi’, ‘yerli internet’ten bahsediliyor) olmak üzere farklı erişim yetkilerine sahip dört farklı kullanıcı profiline göre sunmakla yükümlüdürler. Profil ve uygulamalarla ilgili alan adı, IP adresi, port numaraları ve/veya web proxy listelerle birlikte işletmecilere Kurum tarafından sunulur.
Kullanıcı profillerinin seçimi ve uygulanması
(4) Güvenli internet hizmeti almayı tercih etmeyen kullanıcı, standart profil üzerinden hizmet alır. İşletmeciler bu hususta bireysel aboneleri talep olmaksızın bilgilendirmekle yükümlüdürler.
(5) Güvenli internet hizmeti almayı tercih eden kullanıcının varsayılan profili Aile Profilidir. Abone, Güvenli İnternet kullanım tercihini İşletmeciye bildirdiği andan itibaren profil düzenleme ayarlarına müdahale etmediği sürece aile profili üzerinden internet hizmeti alır.
* * *
Güvenli internet hizmetinin sunumu
(3) İşletmeciler güvenli internet paketi altındaki kullanıcı profillerindeki kara listeleri, yerel veya uluslararası kurum/kuruluşların veri tabanlarını kullanarak genişletebilir ancak beyaz listeler üzerinde değişiklik yapamazlar.
Filtre aşma yöntemleri
MADDE 11 – (1) İşletmeciler, filtreleme işlemini etkisiz kılmak için uygulanan filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi amacıyla çalışma yapmak ve söz konusu çalışmanın sonuçlarını periyodik olarak Kuruma iletmekle yükümlüdürler.
(2) Filtre aşma yöntemlerinin engellenmesi için gerek görülmesi halinde Kurum tarafından düzenleme yapılabilir (Gerekirse komple kapatırız demek istiyorlar sanırım).
İdari para cezaları ve diğer yaptırımlar
MADDE 13 – (1) İşletmecilerin bu Usul ve Esaslar ile belirlenen yükümlülükleri yerine getirmemeleri halinde 5/9/2004 tarihli ve 25574 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Telekomünikasyon Kurumu Tarafından İşletmecilere Uygulanacak İdari Para Cezaları ile Diğer Müeyyide ve Tedbirler Hakkında Yönetmelik hükümleri uygulanır.
Yürürlük
MADDE 14 – (1) Bu Usul ve Esaslar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından onaylandığı tarihten 6 (altı) ay sonra yürürlüğe girer.
Yürütme
MADDE 15 – (1) Bu Usul ve Esasların hükümlerini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı yürütür.
İşte böyle, 22 Ağustos’a kadar internete girdiniz girdiniz. Sonra bu günleri de arayacaksınız. Çünkü BTK sizin için neyin iyi, neyin kötü olduğunu sizden daha iyi biliyor. Bir gün ölürsem beni Türk filtrecilerine emanet edin.

IT uzmanı Serdar Kuzuloğlu ne diyor?

Kuzuloğlu bloğu için:  http://mserdark.com/web_dunyasi/sansur-ayibina-dair-22agustos?utm_source=twitter&utm_medium=twt&utm_campaign=sansur-ayibina-dair-22agustos

Sansür hakkında çok yazdım (gazete / blog), çok konuştum, etkinliklere katıldım hatta sokaklara çıktım yürüdüm. Etrafımda pek çok insan da benim gibi elindeki imkanlar çerçevesinde bu ‘insanlık ayıbına’ karşı elindeki imkanlar çerçevesinde karşı çıktı.
Fikirlerim aşağı yukarı belli. İsteyen yukardaki arşiv linkinden bakar okur. Yılgınlığım, yorgunluğumu da buradan fısıldamış olayım. Ama benim de meşrebimce ve gücümün yettiği kadar ucundan tuttuğum bu çabalar işe yaradı mı yaramadı mı gerçekten bilmiyorum. Çünkü milat noktasından bugüne bakınca sanki çok önceden konulmuş bir hedef karınca sabrıyla, yavaş yavaş, bütün mantıksızlığına ve karşı çıkışa rağmen hayata geçiyor gibi. Kaynayan kazan içindeki kurbağa gibi hissediyorum kendimi (umarım bunca umutsuz değildir durum yine de).

Sansür konusunda şunları aklımızda tutalım:

Oy kullanıp iktidar seçme imkanı tanıyacak kadar aklına güvenilen insanların internet erişimini şekillendirmek zekalarına hakarettir.

Devletin ne giyip giyemeyeceğimize, ne yiyip yiyemeyeceğimize karar vermesiyle hangi siteye girip giremeyeceğimize karar vermesi arasında bir fark yoktur.

Çocuklarının, eşlerinin ya da sorumluluğunu taşıdığı herhangi kişilerin internet erişimini herhangi bir sebeple kısıtlamak isteyenler için ücretli / ücretsiz ama gayet işe yarar birçok filtre uygulaması zaten var.

Devletin ilgili kurumunun yaptığı düzenlemeyle koyduğu yasakların hepsinin aşılabiliyor.

22 Ağustos’ta hayata geçmesi planlanan internet üstündeki devlet sansürüne dair yeni düzenleme adeta tabuta son çiviyi çakmak üzere. Çünkü bu noktadan sonra artık bütün kumanda masası devletin eline geçmiş olacak.

Yaşananların özeti ve mevcut durum

Türkiye’de normal hayatta suç olarak tanımlanmış her şey internette de suç. (hakaret, terör, vs). Ama internet dair konular 5651 sayılı ayrı bir yasayla düzenleniyor.

Devletin ‘filtre’, aklı olanın ‘sansür’ dediği mekanizmayı bürokrasi adına eski adı Telekomünikasyon Kurumu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu ‘na (BTİK) doğrudan bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yürütüyor. (BTİK demişken kurulun ne için kurulup ne iş yaptığını özetleyen şu yazımı okumanızı tavsiye ederim)

Türkiye’de ‘katalog suç’ olarak anılan kategoriye giren içerik yargısız sansürlenebiliyor. O konular şöyle:

İntihara Yönlendirme,

Çocukların Cinsel İstismarı,

Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma,

Sağlık için Tehlikeli Madde Temini,

Müstehcenlik,

Fuhuş,

Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama,

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar

Katalog suçlardaki ‘müstehcenlik’ başlığı neredeyse HER ŞEYİ içine alabilir. Çünkü müstehcenliğin tanımı yok. Bir kadının mini eteği de bu kapsamda değerlendirilebilir. Bir gün gelecek bunları da göreceğiz.

Sansür bir yandan ilgili kurumun tespiti, bir yandan da bizzat kullanıcıların ihbarlarıyla şekilleniyor. Bu siteye açıldığı 3,5 yıl öncesinden bugüne 250 binden fazla şikayet gelmiş.

Sansürlenen 60 binden fazla sitenin (bir kısmının çetelesi de var). Kapanan sitelerin ilk üç sırasındaki kategori ve kapanan site sayısı şöyle:

Müstehcenlik (27.315)

Atatürk aleyhinde yayın (25.454)

Kumar (4.373)

22 Şubat 2011′de yayınlanan ve 22 Ağustos 2011′de yürürlüğe girmesi planlanan ‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul  ve Esaslar Taslağı‘ başlıklı plan dahilinde Türkiye’deki BÜTÜN kullanıcıların kendi seçtiği bir internet paketi üstünden internete bağlanması planlanıyor. TÜRKÇESİ: Aynen Çin’de olduğu gibi ulusal bir sansür yazılımı arkasında olacağız. Dışında kalma şansımız olmayacak  ve TİB’in engellediği sitelere giriş de mümkün olmayacak. İçeriği, kapsamı ve detayları henüz belli olmayan paketler şöyle:

Aile paketi (Sansürlü ve sansürlenmese de kara listede olan sitelerin engelli olduğu paket)

Çocuk paketi (Sadece Kurum tarafından çocuklar için onaylanan sitelere girilebilen paket)

Yurtiçi paketi (sadece Türkiye’deki sitelere bağlanılabilecek. Belki de devletin asıl istediği budur? İNTERNET TÜRK OLSUN!)

Standart paket (ŞİMDİLİK herhangi bir kısıtlama içermeyen seçenek AMA sansürlü siteler yine engelli)

Hiçbir seçim yapmayan standart pakete dahil olacak ki unutmayalım; BU DA BİR PAKET. Yarın yeni bir düzenlemeyle pekala bu da aile paketi statüsüne getirilebilir.

Bu konuda yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a başvuruldu. Sonuç bekleniyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtialar Karışık

Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberinden sonra piyasalar daha istikrarsız bir hal aldı. Özellikle son iki gündür düşen altın, gümüş ve...

Kapat