İntegral Menkul: T.C. Merkez Bankası ve Fitch Ratings!

Haftanın üçüncü işlem gününe PPK toplantısının baskısı altında satıcılı başlayan endeks de, yurtdışı piyasalarda da aşağı yönlü hareketler devam edince, satışların hızlandığını gördük. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sonucunda, kurul politika faizini ve munzam oranlarını değiştirmeme kararı aldı. Diğer yandan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin ”BB ” olan yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit ederken, not görünümün ”pozitif”ten ”durağan”a çevirdi. Fitch’ten gelen açıklamaların ardından satışların hızlandığını gördüğümüz İMKB’de, yurtdışı piyasalardaki risk iştahı artmadığı sürece negatif baskının devam etmesi muhtemel gözükmektedir.      
 

Yurtdışı piyasalar ise Almanya’nın tahvil ihracında talebin azalması ve istediği miktarda borçlanamamasının olumsuz etkileri yaşandı. Euro Bölgesinin yatırımcılar açısından en güvenilir ülkesi olan Almanya’nın bile tahvil ihracında problemler çıkması, risk iştahının düşmesine neden oldu. Global piyasalardaki baskının ve negatif görüntünün bir süre daha devam edebileceğini öngörmekteyiz.          
  

İMKB’de haftanın üçüncü işlem gününde Merkez Bankası, PPK toplantısı sonucunda faiz oranlarının ve munzam karşılıkların değiştirilmediğini açıkladı. Açıklamanın ardından yatay bantta işlemlerin devam ettiğini gördüğümüz İMKB’de, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin ”BB ” olan yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu teyit ederken, not görünümün ”pozitif”ten ”durağan”a çevirdiğini açıklaması satışların hızlanmasına neden oldu. 50,500 desteğine kadar düşen endeks bu seviyeden gelen tepki alımları sonucu günü %1,72’lik düşüş ile, 51.091,51 puan seviyesinden kapattı. Yurtdışı piyasalardaki risk iştahında artış olmadığı sürece, içeride de negatif görüntünün devam edebileceğini düşünmekteyiz.        
  

Bugün piyasaların bir miktar satıcılı açılacağını öngörmekteyiz. Gün içi destek seviyeleri; 50,500 / 49,800, direnç seviyeleri ise 51,500 / 53,000 / 55,000 olarak gözükmektedir.  
 

Mehmet Eren Özdemir
Araştırma Departmanı / Analist

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Eti Yatırım: Endeksin Tekrar 48.000 Seviyesine İnmesi İçten Bile Değil

YF Menkul   IMKB – 100 Endeksi: 51.091 (günlük) Endeks kısa ve orta vadeli desteklerini peş peşe kırmasının ardından nispeten...

Kapat